Selimiye Camii'nde Kurban Bayramı namazı coşkusu

Selimiye Camii’nde Kurban Bayramı namazı coşkusu

Selimiye Camii’nde Kurban Bayramı namazı coşkusu

EDİRNE – UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Selimiye Camii’nde onarım çalışmaları sürerken vatandaşlar ibadete açık olan alanda ve kentin en eski ibadet yapılarından Eski Camii, Üç Şerefeli Camii ve öbür mescitlerde Kurban Bayramı namazını kılmanın sevincini yaşadı.

Osmanlı İmparatorluğuna 92 yıl boyunca başşehirlik yapan Edirne’de Kurban Bayramı hasebiyle vatandaşlar, Mimar Sinan’ın şaheseri Selimiye Camii başta olmak üzere kentin eski ibadet yapıtlarından Eski Cami’yi doldurdu. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Selimiye Mescidi’nde onarım çalışmalarının devam etmesi ve ibadete ayrılan alanda namaz kılan vatandaşlar, kentin en eski ibadet yapılarından Eski Camii ve Üç Şerefeli Cami’yi doldurdu. Almanya’dan 2 bin 200 kilometre gelen gurbetçi aile bayram namazını Edirne’de kıldı.

“Gurbetçiler de Kurban Bayram namazını Edirne’de kıldı”

Almanya’nın Hamburg kentinden gelen Bülent Yüksekkaya, “Dün öğlen vakti çıktığımız seyahatimize bugün Edirne’de Eski Camii de namaz kılmanın mutluluğuna eriştik. Rabbime ne kadar şükretsek azdır. Rabbim kaç bayramlar nasip etsin” dedi.

Almanya’dan gelen öteki vatandaş Emrah Yüksekkaya ise, “Allah bize nasip etti. Geldik ve namazımızı kıldık. Tüm Müslüman aleminin bayramı mübarek olsun” diye konuştu.

Almanya’da 35 yıl yaşadığını söz eden Niyazi Kalender, “Allah bizleri İslam aleminin kurtuluşuna Nasip eylesin ve kendine kul eylesin. Tüm İslam aleminin bayramı mübarek olsun” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mehmet Basmacı – Kültür Sanat