Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, CNN TÜRK’te Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında canlı yayın misafiri olarak gündeme ait ehemmiyetli izahlar yaptı.

Sağlık Bakanı Koca’nın izahlarından satır başları şöyle:

Sağlık çalışanlarının çok önem verdiği yıpranma hissesi söz konusuydu. Son tertip etmeyle beraber o da yürürlüğe girmiş oldu. Sıhhat çalışanlarımızın çok ehemmiyetli olduğunu, onların memnuniyetinin ehemmiyetli olduğunu bilerek çalışmalarımızı yaptık. Şiddet konusu da çok ehemmiyetli bir madde.

Şiddet kabul edilemez bir vaziyet. Şiddet konusuyla alakalı son 4 sene istatistiklerine baktığımızda günlük 10-11 fiziksel şiddet olduğu, sözlü şiddet bunun 3 katı kadar olduğu bir dönemdeyiz. Bu konuyla iligli bir tertip etmenin gerekliliği gündemdeydi, bir tertip etme yapılması gerekiyordu.

Temelde toplumsal bilinçlendirmenin olmadı gerektiği kanınındayım. Fiziksel koşulların daha da düzeltili olması gerektiğini düşünüyorum. Çalışanlarımızın yorgunluğunu, yüklerinin azaltılması gerektiğini düşünüyorum. En son olarak asayiş önleminin devreye girmesi gerekebilir.

ŞİDDET UYGULAYAN KARAKOLDA SERBEST BIRAKILAMAYACAK

Rastgele bir şiddet olayında yakıntıya konu olmadan, başka bir deyişle kamu davası gibi yakalanması düşünülüyor. Önceden yakalandığında serbest bırakılıyordu. Artık karakoldan serbest bırakılmayıp, mahkemeye gönderilecek. Karakolda serbest bırakılamayacak.

Bizim alanda gördüğümüz konu cezaların ötelendiği, paraya çevrildiği olayları çok görüyoruz. Şu an için bu konuda bir tertip etme yok. Ancak bu konuda adalet sisteminde genel bir tertip etmenin yapılması gerektiği kanınındayım. Bu olayı da yer yer gündeme getirmeye çalışıyoruz.

ŞEHİR HASTANELERİ ÜNİVERSİTELER HASTANESİ OLACAK

Yasa tasarısında çok gündeme gelmedi. Bundan sonraki dönemde ansızın fazla üniversite ile işbirliği ile beraber kullanım protokolü yapabiliyor olacak. Bir hayli markalaşmış ünversitelerimizle işbirliği yapabiliyor olacak. Şehir hastanelerini üniversiteler hastanesi haline getirecek yapıyı kurmuş olacağız. Bilhassa üniversitelerle işbirliği içinde çalışılacak ve beraber kullanım sağlanacak.

BORÇ ÜSTLENİM ANLAŞMASI İMZA ATMAMIŞTIR

Şehir hastanelerinde hasta garantisi ile ilgili yanlış kanılar var. Buradan çok net dile getiriyorum. Şehir hastanelerinde ne Sıhhat Bakanlığı ne de Hazine ve Maliye Bakanlığı hiçbir şekilde borç üstlenim anlaşması imza atmamıştır. Şehir hastanelerinde kontrol veya poliklinik hizmetlerin de ne de operasyon doluluk oranında ne yatak doluluk oranında ne hasta sayısında rastgele bir garanti yoktur. Çok net bir şekilde dile getiriyorum.

Peki olan nedir? Görüntüleme ve laboratuar hizmetlerinde ilk yüzde 70’e yüzde 40’a indirim alıyoruz.

UZUV BAĞIŞI

Kadavradan oranımız düşükken canlıdan bağışta dünya vasatisinin çok çok üzerindeyiz. Kadavra noktasında gelinen bir bilinçlendirme olmadığını görüyoruz. Bu konuda bir kampanya başlatarak, toplumsal şuuru oluşturmayı düşünüyoruz. Eylem tasarısı şeklinde düşünüyoruz.

SIHHATTE TASARRUF OLMAZ

Sıhhatte tasarrufu düşünmek istemiyoruz. Biz ancak israfta tasarrufu yapabiliriz. Bilhassa ameliyatların yapılıp yapılmadığı konusu gündem oluyor. Geçen sene 13,5 milyon ameliyat yapıldı. 2018’de ise yüzde 11 artışla 14,7 milyon civarında gerçekleşmiş olacağını öngörüyoruz. Dünyanın hiçbir ülkesinde bu kadar geniş sıhhat sigortası yok. Tüm yurttaşlarını doğduğundan itibaren kapsayan tek ülkeyiz.Buna karşın salık harcamalarımız da OECD vasatisinin çok altında.

RUHSATLI İLAÇLARIN HEPSİNİ ÖDÜYORUZ

Bir diğer ehemmiyetli konuda ilaç konusu. Ruhsatı olan her ilaç sigorta dahilinde… Ruhsatlı ilaçların hepsini salt olarak ödüyoruz. Bir şekilde literatürde, ve hekimin uygun gördüğü ilacı dışarıdan tedarik ederek ödüyoruz.

İlaç firmaları dövizdeki dalgalanmayı kullandı.

MR ve tomografi başına görüntü sayısı OECD vasatinin üzerinde. Bununla alakalı bir e-Nabız sistemimiz var. Bundan böyle e-Nabız’da hangi ekime gittiğimi, hangi tetkikleri yaptığımıza online olarak oluşabilmek olası.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz