Seçim sonuçlarıyla ilgili bir yorum da HDP'den: Muvaffakiyet olarak göremeyeceğimiz açıktır

Seçim sonuçlarıyla ilgili bir yorum da HDP’den: Muvaffakiyet olarak göremeyeceğimiz açıktır

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Periyot Milletvekili Genel Seçimi için oy verme süreci, dün akşam saat 17.00 prestijiyle sona erdi. Sonuçlar da büyük oranda netleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, rakipleri Kemal Kılıçdaroğlu ve Sinan Oğan’ı geride bırakarak oyların yüzde 49.5’ini aldı.

61 VEKİL ÇIKARTTILAR

Kapatma davası nedeniyle seçimlere Yeşil Sol Parti çatısı altında giren HDP ise yüzde 8,79 oyla 61 milletvekili çıkarttı. Yüzde 1.7 oy alan TİP ise 4 vekille Meclis sıralarında yer alacak. Böylelikle Emek ve Özgürlük İttifakı 65 milletvekiline ulaşmış olacak.

“BAŞARI OLARAK GÖRÜLEMEYECEĞİ AÇIKTIR”

Bugün de Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın ile HDP Eş Genel Liderleri Pervin Buldan ve Mithat Sancar basın toplantısı düzenledi. Uçar tarafından okunan ortak açıklamada şunlar denildi:

“Bu seçimlerde önümüze koyduğumuz maksatlara tam olarak ulaşamadığımızı belirtmek istiyoruz. Seçim sonuçlarının bizler açısından muvaffakiyet olarak görülemeyeceği açıktır. Cumhur İttifakı eşit kurallarda gerçekleşmesi gereken seçimlerden kırıntı bile bırakmamıştır. Her türlü kamu kaynağını ve gücünü seçim devri boyunca kendi lehine kullanmıştır. Bu sonuçların ortaya çıkmasında hile ve kumpasların tesiri belirleyici olmuştur. HDP olarak Yeşil Sol Parti olarak tek liste ve tek parti ile seçime girme ısrarımıza karşın bu teklifimizin hayata geçmemiş olmasının ortaya çıkardığı sorunlar da seçim sonuçlarını belirli seviyede etkilemiştir. Bütün bu faktörlere karşın elde edilen sonucu değerli buluyoruz.”

“OYLARIMIZDA BİR AZALMA OLDUĞU DOĞRUDUR”

HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar da, “İttifaklarda aşikâr riskler olabilir o da bu seçimlerde gerçekleşmiştir. Oylarımızda bir azalma olduğu doğrudur. Batı vilayetlerinde bu azalma daha dikkat caziptir. Meclis’in 3’üncü büyük partisi olmayı sürdürüyoruz. İtirazlarımız var, bu itirazlar nasıl sonuçlanacak onları göreceğiz. YSK’nın bütün bilgileri açıklandıktan sonra vekil sayımızın artması ihtimali de var lakin buna karşın amacımızın gerisinde olduğumuz son derece açıktır” tabirlerini kullandı.