Sanatkarlara verilmesi gereken teşvik ikramiyeleri ödenmiyor

Sanatkarlara verilmesi gereken teşvik ikramiyeleri ödenmiyor

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde misyon yapan sanatkarlara yılın birinci altı ayı için haziran sonunda verilmesi gereken bir maaş fiyatındaki ikramiyenin hala ödenmediğini belirterek, “Sanatçılarımızla imzalanan hizmet mukavelesinin birinci ve ikici hususları çok açık. Teşvik periyodu olarak 1 Ocak- 30 Haziran ortası birinci teşviki alması gereken Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı sanatkarlara hala 1 maaş fiyatındaki teşvikleri yatmadı. Muz cumhuriyetlerinde bile bu türlü lakaytlık görülmemiştir” dedi. Mevzuyu TBMM gündemine taşıyan İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. İlgezdi, Bakan Ersoy’a “Sanatçılara haziran sonuna kadar yatması gereken teşvikleri yatacak mıdır? Yatacaksa ne vakit yatırmayı düşünmektesiniz?” diye sordu.

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi sanatkarlara yılın birinci altı ayı için haziran sonuna kadar ödenmesi gereken teşvik ikramiyelerinin mühlet dolmasına rağmen ödenmemesini Meclis gündemine taşıdı. İlgezdi, mevzuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi verdi. İlgezdi önergesinde şunları kaydetti:

“Hizmet mukavelesinde, teşvik ikramiyesinin ödeneceği altı aylık periyotlar olup, 1 Ocak-30 Haziran tarihleri ortası birinci teşvik periyodunu, 1 Temmuz-31 Aralık tarihleri ortası ikinci teşvik devri olarak belirtiliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarımızla imzaladığı hizmet mukavelesine uymuyor. Yetkili sendika yapılan usulsüzlüğe göz yumuyor. Olan sanatkarlarımıza oluyor.

Hizmet mukavelesinin ikinci unsurunda de ‘ilke ve asıllara uyan çalışana, birincisi Haziran, ikincisi Aralık ayında olmak üzere yılda iki defa teşvik ikramiyesi ödenebilir’ sözleri var. Kontrat kararları gereği sanatkarlara haziran ve aralık sonuna kadar birer maaş ikramiye verilmesi gerekirken temmuz ayına geldiğimiz halde bu teşviklerin yatmaması skandaldır.”

İlgezdi, Bakan Ersoy’un şu sorulara cevap vermesini istedi:

“- Sanatkarlara haziran sonuna kadar yatması gereken teşvikleri yatacak mıdır? Yatacaksa ne vakit yatırmayı düşünmektesiniz?

Oluşan gecikmeden kim ya da kimler sorumludur? Sorumlular hakkında bir idari soruşturma açılacak mıdır?

Bu gecikmelerden ötürü oluşan maddi kayıpları karşılayacaklar mıdır?

Zamanı aşikâr olan ve her sene tertipli olması gereken ödemeler neden sistemsiz yapılmaktadır?”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat