Samsun'da sıhhat çalışanlarına yeni doğan bebeğin birinci dakikası eğitimi

Samsun’da sıhhat çalışanlarına yeni doğan bebeğin birinci dakikası eğitimi

Dr. Hatice Öz : “Yeni doğan bebeğin doğduktan sonra birinci 1 dakikası altın dakikadır”

SAMSUN Samsun‘da sıhhat çalışanlarına verilen eğitimle bebek doğduktan sonra 1 dakika içerisinde ne yapmaları gerektiği anlatıldı. Vilayet Sıhhat Müdürlüğü Halk Sıhhati Hizmetleri Lideri Dr. Hatice Öz, “Yeni tabiatın doğduktan sonra 1 dakikası altın dakikadır. Bu altın dakika içerisinde hayata bağlamak o andaki atılacak adımlarla onun geleceğini sağlamak çok önemlidir” dedi.

Samsun‘da Vilayet Sıhhat Müdürlüğü Çocuk Ergen Bayan ve Üreme Sıhhati tarafından özel bir otelde düzenlenen eğitimle hemşire, aile sıhhati çalışanı, ATT, 112 acil sıhhat takımlarında çalışan sağlıkçıları bebek doğduktan sonra 1 dakika içerisinde yapılacaklar ve bebek vefatlarını tedbire formülleri ayrıntılı halde anlatıldı. Yaklaşık 1 saat süren eğitimde altın dakika olarak söz edilen 1 dakika içerisinde yapılacak süreç basamakları konusunda sağlıkçılar bilgilendirildi.

“Bebeğe dokunan herkesi bu eğitimleri aldırmaya çalışıyoruz”

Verilen eğitimler hakkında bilgi veren Dr. Hatice Öz, “Bebek ölümlerinin önlenmesi çalışmaları çerçevesinde yeni doğan canlandırma programı gerçekleştirdik. Yeni tabiatın doğduktan sonra 1 dakikası altın dakikadır. Bu altın dakika içerisinde hayata bağlamak, o anda atılacak adımlarla onun geleceğini sağlamak çok kıymetlidir. Yapılan eğitimle 1 dakikanın değeri ve o andaki süreç basamakları anlatıldı. Vilayet Sıhhat Müdürlüğü olarak her yıl her ay eğitimler düzenleyerek bu eğitimleri yeniye tutmaya çalışıyoruz. Bebeğe dokunan herkesi bu eğitimleri aldırmaya çalışıyoruz. Her alandaki hemşire, aile sıhhati çalışanı, ATT, 112’deki takımlarımız hepsiyle bir arada bu eğitimleri tamamlayarak o bir dakikayı en uygun biçimde geçirmek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Eğitimin açılışına ayrıyeten Samsun Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Halk Sıhhati Hizmetleri Lider Yardımcısı Uzm. Dr. Bahadır Yazıcıoğlu katıldı. 11 Yenidoğan Canlandırma Programı Vilayet Eğitimcisine, İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doktoru Doç. Dr. İlker Günay, Ankara Kent Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Doktoru Prof. Dr. Şerife Suna Oğuz, Kocaeli Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’nden Ebe Derya Çelik tarafından iki gün boyunca eğitim verilecek.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Berkay Yıldız – Sıhhat