Yalvaç bulunan Pisidia Antiokheia Antik Şehri’nde yürütülen kazı çalışmalarında, Makedonya Kralı Büyük İskender’e benzeyen mermer heykel çıkartıldı.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, “Bu bir kral mıydı yoksa İskender’in bir başka sürümü muydu, bunu tam olarak şu an için söylemek zor ancak daha çok İskender sonrası ‘Diadoklar’ dediğimiz İskender’in komutanlarına benzer tarzda işlenmiş olduğunu görüyoruz. Özgün şekliyle elimize geçti” dedi.

Yalvaç’taki Pisidia Antiokheia Antik Şehiri’nde 11 senedir yürütülen kazı çalışmalarına başkanlık eden Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Azası Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, antik şehrin Helenistik Dönem’de hac merkezi olarak kullanılan Men Tapınağı’nda, Geç Helenistik Dönem’e ait olduğu değerlendirilen ve görünümü itibarıyla Makedonya Kralı Büyük İskender’e benzetilen mermer heykel bulunduğunu söyledi. Men Tapınağı alanında ilk defa geçen sene kazı çalışmalarına başlandığını belirten Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, şehrin doğusunda bulunan oikos’larda (ana mekan, asal oda) 7 nokta açıldığını ve 7 numaralı noktada bulunan mermer heykelin arkeoloji tarihine ışık tutacak ehemmiyetli bir yapıt olduğunu kaydetti.

 

‘ÖZGÜN ŞEKLİYLE ELİMİZE GEÇTİ’

Men Tapınağı alanında başlatılan kazıda bu yıl tasarılandığı gibi çalışma yapamadıklarını, kaçak kazıların oluşturduğu tahribat hasebiyle tasarı farklığına gittiklerini anlatan Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, “Bu sene tahribatın giderilmesi istikametinde bir çalışma yaptık. Hemen peşinden yeni alanlarda kazı gerçekleştirildi. Geçen sene Temenos duvarının etrafını temizlemiştik. Bu sene da buna devam edildi. Çok aşırı şekilde toprak malzemeyle dolu bir alandı. Kuzeybatı köşesine kadar tamamiyle temizlendi. Geçen yıl oldukça ehemmiyetli buluntular ele geçmiş olan ‘oikos’lar dediğimiz hemen tapınağın doğusunda yer alan, bilhassa kaçak kazıların yapılmış olduğu yapılarda çalışma yaptık. Bu yılki çalışmalarımızda 4 yeni oikos açığa çıkardık. Bu oikos’lardan 7 numara olarak adlandırdığımız yerde Geç Helenistik Dönem’e ait büst oldukça ehemmiyetliydi bizim için. Zira bugüne kadar bu alanda ele geçmiş olan en erken döneme ait eserlerden birisi oldu. Dönemin yöneticisi olan İskender’in saç ve tip şeklini taklit eden bir büst bu. Başında bir kurdele bulunmakta. Bu bir kral mıydı yoksa İskender’in bir başka sürümü muydu, bunu tam olarak şimdilik söylemek zor ancak daha çok İskender sonrası ‘Diadoklar’ dediğimiz İskender’in komutanlarına benzer tarzda işlenmiş olduğunu görüyoruz. Özgün şekliyle elimize geçti” dedi.

‘EHEMMİYETLİ BİR BULUNTU’

Heykelin oldukça ehemmiyetli buluntu olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, Men Tapınağı alanından çıkarılan eserin ihtiyaç duyulan incelemelerin hemen peşinden stoka kaydedilerek Yalvaç Müzesi’nde savunmaya alındığını vurguladı. Prof. Dr. Özhanlı, şöyle konuştu:

“Bu yapıtla beraber M.Ö. 50- 25 senelerine tarihlendirilen bir gümüş sikke ele geçirildi. Bugüne kadar tapınakta yaptığımız kazılarda ele geçen en erken olarak nitelendirebileceğimiz yapıtlardan bir tanesiydi. 2 sene içerisinde ele geçirdiğimiz veriler Men Tapınağı’nın bilhassa Hristiyanlık öncesi paganist inançlar ile ilgili oldukça fazla ve Hristiyanlığın oluşturduğu ön yargıdan değişik bir din anlayışı olduğunu bize gösterdi. Bununla alakalı notlar tabii ki yayına hazırlanıyor. Önümüzdeki senelerde bunlar çıkacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz