Obezite ömrü kısaltıyor: Her 3 yetişkinden 1'i obez

Obezite ömrü kısaltıyor: Her 3 yetişkinden 1’i obez

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Alper Sönmez, “Obeziteli bireylerin beklenen ömür müddetleri olağan kilolu bireylere nazaran daha kısadır. Türkiye, Avrupa’nın obezite sıklığı en yüksek ülkesidir. Türkiye’de her 3 yetişkinden 1’inde obezite bulunmaktadır ve bu oran bayanlarda daha fazladır” dedi.

Güven Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kısmı’ndan Prof. Dr. Alper Sönmez, obezitenin zararlarına ait açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Sönmez, “Aşırı yağ dokusu ömür kalitesini azaltır, kas iskelet sistemi hastalıkları, uyku bozuklukları, depresyon, diyabet, hipertansiyon, astım, karaciğer yağlanması, kalp ve damar hastalıkları ve kanser üzere pek çok kronik metabolik hastalığa neden olur. Bedenin yağ dokusu ölçüsü arttıkça bu hastalıkların denetimi güçleşir, daha çok ilacın daha yüksek dozlarda kullanılması gerekir” diye konuştu.

OBEZİTE TANISI NASIL KONULUR?

Prof. Dr. Sönmez, sağlıklı bir erişkinin beden tartısı o kişinin uzunluğu, yaşı, cinsiyeti ve beden yapısına nazaran belirlendiğini söyledi. Sönmez, “Vücut yağ ölçüsünü tespit için en sık kullanılan ölçüt Beden Kitle İndeksi (VKİ) olup, kilogram cinsinden tartının metre cinsinden boyun karesine bölünmesiyle elde edilir (VKİ= kg/m2). Lakin birtakım durumlarda VKİ ölçümü aldatıcı olabilir. Örneğin, kasları gelişmiş şahısların ve sportmenlerin VKİ bedelleri yüksek olduğu halde bu şahıslar kilolu olmayabilirler. Bilakis zayıf yapılı, çelimsiz bireylerin VKİ bedelleri düşük olduğu halde bu şahısların karın içi yağ ölçüleri olağanın üzerinde olabilir. Bu türlü durumlarda bel etrafı ölçümü karın içi yağlanma olup olmadığı daha yanlışsız tespit edilebilir. Bel etrafı standartları cinsiyete nazaran belirlendiği için daha hassas bir kıymetlendirme imkanı sağlar” dedi.

OBEZİTENİN NEDENLERİ SIRALADI

Obezitenin nedenlerine ait bilgi veren Prof. Dr. Sönmez, değişen hayat biçimine de dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Vücut tartımız toplumsal ve çevresel faktörlerden etkilenir ve tümüyle denetimimiz altında değildir. ‘Modern ömür’ ismi verilen günümüz ömür biçimi, insanları giderek daha fazla kalori almaya ve daha az hareket etmeye yöneltmektedir. Genetik yatkınlık, toplumsal ve çevresel gerilim faktörleri, yetersiz yahut kalitesiz uyku, obeziteye en sık neden olan etmenler ortasındadır. Ayrıyeten birtakım hormon hastalıkları, kronik hastalıklar ve bunların tedavisi için kullanılan ilaçlar obeziteye neden olabilirler. Obeziteli bireylerin beklenen ömür müddetleri olağan kilolu bireylere nazaran daha kısadır. Türkiye, Avrupa’nın obezite sıklığı en yüksek ülkesidir. Yapılan araştırmalar obezitenin bilhassa bayanlarda, orta ve düşük sosyoekonomik seviyesi olan bireylerde daha fazla olduğunu göstermektedir. Kilo denetimiyle pek çok kronik hastalığın tedavisi kolaylaşmakta ve kâfi kilo kaybı sağlandığı vakit Tip 2 diyabet, Hipertansiyon, Astım, Uyku apnesi üzere ömrü zorlaştıran pek çok hastalığın kesin tedavisi mümkün olabilmektedir. Obezite tedavisinde sağlıklı halde kilo verilebilmesi kadar, verilen kilonun korunması da çok değerlidir. Bu nedenle delile dayalı bilimsel tedavilerin uygulandığı obezite merkezlerinde hastalara bütüncül olarak yaklaşılması ve uzun periyodik tedavi ve takiplerinin yapılması gerekir. Bu süreçte beslenme tedavisi, bilişsel davranışçı tedavi, idman tedavisi, tıbbi tedavi ve gerekirse cerrahi tedaviler gereksinime nazaran uygulanmalıdır.”


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat