Niş'te Türkçe kursuna katılan 200 öğrenciye sertifikaları takdim edildi

Niş’te Türkçe kursuna katılan 200 öğrenciye sertifikaları takdim edildi

Sırbistan‘ın güneyindeki Niş’te üç aydır Türkçe öğrenen yaklaşık 200 kursiyere sertifikaları düzenlenen merasimle takdim edildi.

Niş Üniversitesi İdeoloji Fakültesi ve Türkiye‘nin Belgrad Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği tarafından düzenlenen Türkçe kursuna katılan yaklaşık 200 öğrenci için İdeoloji Fakültesi Amfi Tiyatro salonunda merasim yapıldı.

Törene katılan Eğitim Müşaviri Mehmet Yılmazata, Sırbistan’da Türkçe tahsiline büyük ilgi olduğunu, kursun gelecek yıl da devam edeceğini söyledi.

Felsefe Fakültesi Dekan Yardımcısı Ivan Jovanovic, kurs fikrinin Eğitim Müşavirliğinden geldiğini vurgulayarak, “Onlar bizimle bağlantıya geçti ve biz de kursun aslında ne kadar gerekli olduğunu gördük. Öğrencilerimize bir yenilik sunmak istedik.” dedi.

Fakülte bünyesinde faaliyet gösterecek Türk Lisan ve Kültür Merkezi için Türkiye ile irtibat halinde olduklarını aktaran Jovanovic, “Hedefimiz Türkçe’nin fakültede yabancı lisan seçmeli dersi olarak verilmesi. Halihazırda İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça ve Yunanca derslerimiz var.” sözlerini kullandı.

Kursiyerlerden Miljana Milenkovic de Türkçe’nin değişik bir lisan olduğunu belirterek, “Benim için yeni bir deneyim oldu. Birçok arkadaş da edindim. Artık Türkiye’ye gittiğimde beşerlerle anlaşabileceğim.” formunda konuştu.

Bir öteki kursiyer Snezana Djordjevic ise Türkçe lisan bilgisinin sıkıntı olduğunu söyleyerek, “Kursta o kadar uygun öğreniyorduk ki daha sonra tekrar yapmaya gerek bile kalmıyordu.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA / Sanja Janackovic – Eğitim