Muştuyu canlı yayında Erdoğan verdi! Tahıl koridoru mutabakatı 2 ay daha uzatıldı

Muştuyu canlı yayında Erdoğan verdi! Tahıl koridoru mutabakatı 2 ay daha uzatıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs seçimlerinin akabinde AK Parti’nin Ankara Vilayet Teşkilatı ve ilçe belediye liderleriyle görüştü. 2. cins öncesi kıymetli değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda ise dünyanın merakla beklediği bir muştuyu verdi.

“ANLAŞMANIN SON UZATMA MÜHLETİ BİTMEK ÜZEREYDİ”

Tahıl koridoru muahedesinin 2 ay daha uzatıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Bu vesile ile tüm dünyaya bir müjde vermek istiyorum. Ülkemizin ve şahsımın ağır çabalarıyla başlatılan Karadeniz Tahıl Koridoru mutabakatını biliyorsunuz. Türkiye’nin öncülüğü Rusya ve Ukrayna’nın yapan tavrı BM’nin kolaylaştırıcılığı sayesinde İstanbul’da imzalanan muahedenin son uzatma müddeti bitmek üzereydi.

“RUS DOSTLARIMIZ TÜRK GEMİLERİN ÇIKIŞINA PÜRÜZ OLMAYACAKLAR”

Karadeniz Tahıl Koridoru Muahedesi’nin 2 ay daha uzatılmasına karar verildi. Bu kararın tüm taraflara iyi olmasını diliyorum. Mutabakatın tüm kuralları yerine getirilerek bundan sonra da çabalarımızı sürdüreceğiz. Rus dostlarımız, limanlardaki Türk gemilerin çıkışına da mani olmayacaklarını söylediler. Bunun için kendilerine müteşekkiriz.

“BM GENEL SEKRETERİ’NE ÇABALARI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Rusya Devlet Lideri bedelli dostum Putin’e uğraşlarımıza verdiği samimi dayanak için şükranlarımı sunuyorum. Sayın Zelensky’e de yapan işbirliği için teşekkür ediyorum. BM Genel Sekreteri’ne yapan uğraşları için teşekkür ediyorum. Rabbim yar ve yardımcınız olsun, hepinize hürmet ve sevgilerimi sunuyorum, kalın sağlıcakla.”