Meteoroloji'den 'sarı' uyarı: Kuvvetli yağışa dikkat

Meteoroloji’den ‘sarı’ uyarı: Kuvvetli yağışa dikkat

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz ve İç Anadolu’nun doğusu ile Doğu Akdeniz’de 18 ilde beklenen kuvvetli yağış nedeniyle ‘sarı’ ve ‘turuncu’ kodla uyarına bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre bugün yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve doğusu, Karadeniz, (Eskişehir hariç) İç Anadolu, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop hariç) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin kıyı kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin doğu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın batı kesimlerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklıklarının; kuzey, iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin 4 ila 8 derece altında, doğu bölgelerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop hariç) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin kıyı kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin doğu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın batı kesimlerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

Öte yandan kuvvetli yağış beklenen, Adana, Bursa, Hatay, Mersin, İstanbul, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Kahramanmara, Sivas, Tokat, Yozgat, Yalova ve Osmaniye için ‘sarı’, Sakarya, Zonguldak, Bartın ve Düzce için ‘turuncu’ kodla uyarı yapıldı.

Rüzgarın genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kuzey Ege kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Doğu Akdeniz kıyıları ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.