Meteoroloji'den 20 vilayet için sarı kodlu uyarı! Gök gürültülü sağanak bekleniyor

Meteoroloji’den 20 vilayet için sarı kodlu uyarı! Gök gürültülü sağanak bekleniyor

Ülkemizin kuzey, iç ve batı bölümlerinin modüllü yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu (Konya ve Karaman hariç), Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz’in iç bölümleri, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Van’ın doğu etraflarının aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, başka yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği iddia ediliyor. Yağışların; Marmara’nın güney ve doğusu,(İstanbul, Çanakkale’nin iç kısımları, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli, Sakarya), Batı Karadeniz’in iç kısımları ile Kütahya’nın kuzeyi, Eskişehir, Ankara’nın kuzey ve batısı, Çankırı, Amasya ve Çorum etraflarında mahallî olarak kuvvetli olması bekleniyor.

SICAKLIK 4-6 DERECE AZALABİLİR

Hava sıcaklığının iç ve batı kısımlarda 4 ila 6 derece azalacağı, başka yerlerde kıymetli bir değişiklik olmayacağı kestirim ediliyor. Rüzgarın çoklukla güneyli taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette, Doğu Anadolu’nun doğusu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güneyli taraflardan kuvvetli ve kısa vadeli fırtına( 40-70 km/sa) biçiminde esmesi bekleniyor.

Yağışların; Marmara’nın güney ve doğusu, (İstanbul, Çanakkale’nin iç kesitleri, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli, Sakarya), Batı Karadeniz’in iç kesitleri ile Kütahya’nın kuzeyi, Eskişehir, Ankara’nın kuzey ve batısı, Çankırı, Amasya ve Çorum etraflarında lokal olarak kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, mahallî dolu, yıldırım, hortum ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın Doğu Anadolu’nun doğusu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda güneyli istikametlerden kuvvetli ve kısa periyodik fırtına (40-70 km/saat) formunda esmesi beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

20 VİLAYET İÇİN UYARI

Öte yandan sarı kodlu ikaz verilen 20 vilayet ise şöyle: Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çankırı, Çorum, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Kütahya, Sakarya, Sinop, Tokat, Yalova, Karabük, Düzce.

SARI KOD NEDİR?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: İddia edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik kurallardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.