Merdan Yanardağ'ın tutuklanmasına YETERLİ Partili Turhan Çömez'den sert reaksiyon

Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasına YETERLİ Partili Turhan Çömez’den sert reaksiyon

Gazeteci Merdan Yanardağ PKK başkanı Abdullah Öcalan’la ilgili kullandığı kelamlar nedeniyle tutuklandı. Mevzu hakkında bir açıklama yapan YETERLİ Parti Genel Lider Başdanışmanı Turhan Çömez, “Merdan Bey’e geçmiş olsun diyorum. Bu fikri savundu diye içeriye alınması asla ve asla kabul edilemez. Bu artık Türkiye’de hukukun ne kadar ayaklar altına alındığının ve önümüzdeki devirde nelerin olabileceğinin bir göstergesi.” dedi.

KULLANDIĞI TABİRLER REAKSİYON ÇEKTİ

Gazeteci Merdan Yanardağ, bir televizyon programında PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’la ilgili “İmralı’ya baktığımız vakit, 70 yaşını geçmiş bir Abdullah Öcalan ve kabul etmek gerekir ki çok uzun müddettir, 25 yıldır kesintisiz mahpusta ve tecritte olan bir bireyden kelam ediyorum. Türkiye’de en uzun müddet yatan siyasi mahkumdur. Olağan infaz kanunları geçerli olsa aslında özgür bırakılması gerekiyor, mesken mahpusu vs. Abdullah Öcalan’a uygulanan tecritin hukukta hiçbir yeri yoktur. Orada elinde rehin olarak tutmuşsun, adamla pazarlık yapıyorsun. Onun üzerinden tehdit savuruyorsun. Ailesiyle bile görüşemiyor, avukatlarıyla görüşemiyor. Bu türlü bir infaz nizamı olabilir mi? Abdullah Öcalan hafife alınacak birisi değil. Neredeyse cezaevinde filozof oldu zira okumaktan öteki bir şey yapmıyor. Siyaseti hakikat okuyan, hakikat nazaran, hakikat çözümleyen son derece zeki birisidir.” dedi. Bu kelamların akabinde Yanardağ tutuklandı.

İYİ PARTİLİ ÇÖMEZ: İÇERİ ALINMASI ASLA KABUL EDİLEMEZ

Konu hakkında konuşan GÜZEL Parti Genel Lider Başdanışmanı Turhan Çömez ise karara reaksiyon gösterdi. Çömez, “Ergenekon davasında birlikte yargılanan biri olarak Merdan Bey’e geçmiş olsun diyorum. Merdan Bey’in televizyonda söyledikleri benim tasvip ettiğim şeyler değil. Keşke kendisiyle bir imkan bulup ekranlarda bunları konuşabilseydik. Bu fikri savundu diye içeriye alınması asla ve asla kabul edilemez. Bu artık Türkiye’de hukukun ne kadar ayaklar altına alındığının ve önümüzdeki devirde nelerin olabileceğinin bir göstergesi. Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasının GÜZEL Parti’nin bir kumpası olduğu argümanını reddediyorum. Nasıl Sayın Yanardağ kendi niyetlerini açıklama özgürlüğüne sahipse, DÜZGÜN Partili yöneticiler de sahip. Bu da çok saygın bir haldir.” tabirlerini kullandı.