Mardin'de Gençlik Merkezleri Öğrencilerin Eğitim Yuvası Oldu

Mardin’de Gençlik Merkezleri Öğrencilerin Eğitim Yuvası Oldu

Mardin‘de gençlik merkezleri öğrencilerin eğitim yuvası oldu

Mardinli öğrenciler, gençlik merkezlerinden TEKNOFEST ve yarışların yolunu tutuyor

MARDİN – Mardin Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla gençlere uygun şekilde olan gençlik merkezleri eğitim vermeye süratle devam ediyor. Mardin ve ilçelerinde eğitim gören gençler, TEKNOFEST’ten müsabakalara kadar

yol alarak muvaffakiyet elde ediyor.

Her alanda gençlere büyük katkılar sağlayan gençlik merkezleri, gençlere katkı sağlamaya devam ediyor. Gençler, bu merkezlerde hiçbir fiyat tahsis etmeden her türlü imkandan yararlanabiliyorlar. Gençlik merkezlerinde fotoğraf, müzik, teknoloji ve bunun yanında pek çok lisan kurslarından faydalanıyorlar. Öğrenciler, bu çeşitli faaliyetlerde pek çok muvaffakiyet elde ediniyor.

Yazılım ve programlama eğitmeni Muhammed Sırdaş, bilişim inovasyon atölyesinde eğitimi verdiğini, burada 4 farklı atölyelerini bulunduğunu kaydetti. Yazılım programlama, mimarlık, elektrik elektronik ve yeşil bilişim atölyelerinin mevcut olduğunu aktaran Sırdaş, “Burada 39’a yakın eğitim vermekteyiz. Tıpkı vakitte bir yandan eğitim verilirken bir yandan da TEKNOFEST ve farklı müsabakalara iştirak sağlıyoruz. Bu sene TEKNOFEST’e iştirak sağladık. Savaşamayan endüstride dijital teknolojiler ve insan su altı sistemlerinden hazırlığımızı yaptık. İnsan su altı sistemlerinden finalist kaldık ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yarıştık. Birebir vakitte bu sene İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki olimpiyatlara da katıldık. Orada araç müsabakası vardı, özel hakem mükafatı aldık. Aselsan’ın yaptığı su altı sistemleri yarışında 1400 kadro ortasında birinci 20’ye girdik” halinde konuştu.

Uzman Klinik Hekim Özge Doğan ise, burada gençlere kişisel danışmalık hizmeti verdiğini ve bununla birlikte bilgisayar davranış terapi imkanlı eğitimler vermekte olduklarını lisana getirdi.

Toplam 7 eğitim vermekte olduklarını belirten Doğan, kelamlarına şöyle devam etti:

“Bunlar özsaygı, tasa, gerilim idaresi eğitimi, gençlerde öfke kontrolü, özel hadise formülasyon, girişkenlik ve depresyon ile ilgili eğitimler vermekteyiz. Bu eğitimlerle şahıslarla kişisel davranış terapi odaklı çalıştığımızdan ötürü, yalnızca bireylerle eğitim içerisinde konuşarak değil, yazıklarının sonrasında geri bildirim vermekteyiz. Eğitimlerimizden en çok özsaygı ve telaş eğitimi talep görüyor ve iki sefer açtık. Şu anda mevcut olan eğitimimiz de gerilim idaresi. Bu gerilim idaresi eğitiminde nefes antrenmanları, meditasyon, kişinin günlük hayatta gerilimini nasıl yöneteceğine dair çalışmalar yapmaktayız.”

Fizik öğretmeni Emrullah Öncü de, YKS ve yabancı lisan derslerini verdiklerini kayderek, “Artık YKS derslerimiz Fizik, Kimya, Biyoloji, Türkçe, Matematik ve Tarih derslerini veriyoruz. Yabancı lisan dersleri olarak da İngilizce, Almanca ve Rusça derslerini veriyoruz. Ekstra soru çözü günlerimiz oluyor. İmtihana az bir mühlet kala seri denemeler yapıyoruz ve YKS kitaplarını öğrencilerimize fiyatsız bir halde dağıtıyoruz” sözlerinde bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Eğitim