Kökünü Kurutma Operasyonları'nda 872 şüpheli tutuklandı

Kökünü Kurutma Operasyonları’nda 872 şüpheli tutuklandı

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanı İbrahim Seydioğulları, Kökünü Kurutma Operasyonu ile ilgili “Operasyonlarda 1730 şüpheli gözaltına alındı, 872 kişi de tutuklandı. 2016 yılında 35 bin olan tutuklu sayısı şuan geldiğimiz nokta da 117 binin üzerinde. Dünya otoritelerinin de takdirle karşıladığı bir uyuşturucu mücadelesi sürdürüyoruz” dedi.

Türkiye’nin uyuşturucu mücadelesi Emniyet Teşkilatı, Jandarma, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından sürdürülüyor.

Uyuşturucu satıcılarına yönelik daha önce 18 ilde düzenlenen "Kökünü Kurutma Operasyonu"nun 19’uncusu Osmaniye’de yapıldı.

"Uyuşturucuyla mücadelemiz dünya otoriteleri tarafından övgüyle karşılanıyor"

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanı İbrahim Seydioğulları, uyuşturucuyla mücadele ve Kökünü Kurutma Operasyonu’na dair detayları TRT Haber’de anlattı.

"Dünya otoritelerinden de övgüyle, takdirle karşılaştığımız bir uyuşturucu mücadelesi sürdürüyoruz. Bu durum dünya raporlarına da yansıyor, Avrupa uyuşturucu raporlarına da yansıyor. Biz daire olarak Avrupa Birliği Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi’nin Türkiye odak noktasıyız. Bu kapsamda da bir uluslararası anlaşmayla bu yapı oluşturulmuş durumda. Yıl içerisinde toplanan verileri derleyerek Türkiye Uyuşturucu Raporu’nu da biz yayınlıyoruz. Bu raporda yıllara göre uyuşturucu mücadele kapasitesinin arttığını görüyoruz. Doğru bilgiyi, doğru rakamları paylaşmak doğru planlamalara, doğru uygulamalara ulaşmanızı sağlıyor. Avrupa Birliği rakamlarına baktığınızda birçok alanda Türkiye’nin katlarca fazla polis performans göstergesi izliyorsunuz. Uyuşturucuyla mücadelede hakikaten iyi yerlerdeyiz, iyi noktalara temas ediyoruz." 

"FETÖ’nün uyuşturucu ticaretinden nemalanan bir terör örgütü olduğunu ortaya koyduk"

Seydioğulları, FETÖ’nün uyuşturucu ticaretinden beslendiğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra yapılan personel değişiklikleri gerçekten vatanının, devletinin getirilmesi sayesinde biz dünyanın uyuşturucuyla mücadelede gıpta ile baktığı bir duruma evrildik. Yurt dışına kaçan vatan hainlerinin saldırılarıyla karşı karşıyayız. FETÖ artıklarının yaptıkları yanlış bilgilendirmelerden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Sebebi sanırım kuyruklarına bastık. 2020 yılında yapılan operasyonla FETÖ’nün uyuşturucu ticaretinden nemalanan bir terör örgütü olduğunu ortaya koyduk. Yıllardan beri PKK terör örgütünün bir narkoterörist örgüt olduğunu dünyada kabul ediyor. PKK dışında hemen hemen tüm terör örgütlerinin bu faaliyetlerden bir şekilde nemalanmaya çalıştığını biliyoruz. Raporlarımızda da bu bilgilendirmelerimiz mevcut.17-25 Aralık sürecinden sonra da FETÖ’nün narkoterör örgütleri arasında olduğu tespit edildi."

"Terör örgütleri finansmanına ciddi darbe vurduk"

Seydioğulları yapılan operasyonlarla terör örgütlerinin finansmanına da ciddi darbe vurulduğunu şu sözlerle anlattı:

"Özellikle jandarmamızın Diyarbakır ve Güneydoğu özelinde yaptığı çok ciddi narkoterör operasyonları mevcut. Geçen yıl rakam 70 milyon civarındaydı. Bu yıl 110 milyon kök kenevir sökülmüş durumda. PKK’nın gelir elde ettiğini düşündüğümüzde ciddi bir terör örgütü finansmanına da darbe vurmuş durumdayız."

"Terör örgütlerinin, suç organizasyonlarının sebeplendiği kirli paraya müdahale ediyoruz"

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Seydioğulları konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yüksek miktarda terör örgütlerinin, suç organizasyonlarının sebeplendiği bir kirli para söz konusu. Bu kirli paraya da biz müdahale ediyoruz. İlk genel olarak Bataklık Soruşturması ile başladık. 2019 yılında 10 uyuşturucu suç geliri soruşturmamız varken şuanda bu rakam 122. Şuana kadar da 2 milyar 150 milyon TL, 1.2 milyon dolar, 1 milyon euro nakit formdaki suç gelirine el koymuşuz. Yapılan dezenformasyondan özellikle terör örgütlerinin manipüle etmesiyle bu iddiaların ortaya atıldığını söyleyebiliriz."

Seydioğulları, uyuşturucu suç organizasyonlarının da kendi yasadışı sevkiyatlarını yapabilmek adına kamufle edebileceği ticaret yolu aradığını belirterek şunları aktardı:

"Biz 3 yıldır sentetik, kimyasal maddenin tehdit olduğunu deklare ediyoruz. Bu konunun vehameti paylaşıldı. Hiçbir uyuşturucunun doğrudan pazarlandığı bir yer değiliz. Transit bir konumdayız. Coğrafya kaderdir. Dünyanın en kadim ticaret yollarının birinin üzerindeyiz. Uyuşturucu suç organizasyonları da kendi yasadışı sevkiyatlarını yapabilmek adına mutlaka kamufle edebileceği illegal işi gizleyebileceği bir yasal ticaret yolu arar. Türkiye de bu yolların hemen hemen başını çeken bu yolların başını çektiği bir yer arasında yer alıyor."

"Uyuşturucuyla mücadelede farkındalığı artırıcı çok sayıda yayın gerçekleştirdik"

Sahil Güvenlik ekiplerinin Antalya’da çok ciddi yüklü miktarda uyuşturucu yakaladığını belirterek, "Yurda girişte özellikle müdahalelerimiz söz konusu. Bu tedbirler geliştirildikçe suç örgütleri kendileri için önemli gördükleri kamufle edecek bir eğilim geliştirecekler. Kimyasal uyuşturucuyla ilgili özellikle birçok veriyi, bilgilendirme videosunu, birçok farkındalık artırıcı yayını gerçekleştirdik. 81 ilde 2017 yılı Kasım ayında başlamış olan yetişkin eğitimleri var. Anneler özelinde başladık" dedi.

"Uyuşturucu kullanım yaşı düştü" iddialarına şu cevabı verdi:

"Biraz insaf istiyoruz. Dünyanın, Avrupa’nın, gelişmiş ülkelerin tamamında bu hesaplamalar ortalamak kullanım yaşı hesaplanarak tespit edilir, en sık tekrar eden veriye bakarsınız. Bizim sürdürdüğümüz narkolog var, yapılan anketlerden yaş ortalaması 20-21 bandında. 

"1730 şüpheli gözaltına alındı, 872 kişi de tutuklandı"

Kökünü Kurutma Operasyonları’nın ilk olarak 3-4 ay önce Diyarbakır’da başladığını belirten Seydioğulları şu bilgileri paylaştı:

"Operasyonlarda 1730 şüpheli gözaltına alındı, 872 kişi de tutuklandı. Bu operasyonlar uzun soluklu, projeli, planlı operasyonlar. Sokaklarımızdaki uyuşturucu sorununu mücadele eden birimler olarak engellemeye çalışıyoruz. Sayın Bakanımızın da talimatlarıyla yapılan ve bizzat kendisinin de operasyonlara iştirak ettiği operasyon zinciri ile devam ediyor, ilerleyen süreçte de bu operasyonlar devam edecek." 

"Şuan 117 bin kişi uyuşturucu suçlarından tutuklu"

İbrahim Seydioğulları konuşmasını şöyle sürdürdü:

"2022 yılında yani 10 aylık süreçte 158 binin üzerinde uyuşturucu suçlusu, bunların içerisinde uyuşturucuya özendirenler de var, ticaretini yapanlar da var, uyuşturucu kullanıcıları da var, usulsüz ve izinsiz kenevir ekimi yapanlar da var. Bu şahısların da soruşturmalarda 22 binin üzerinde kişinin tutuklu olduğunu görüyoruz. 2016 yılında 35 bin olan tutuklu sayısı şuan geldiğimiz nokta da 117 binin üzerinde.