Kilolu Bayan 7 Yıldır Konuttan Çıkamıyor

Kilolu Bayan 7 Yıldır Konuttan Çıkamıyor

-AYDIN’ın İncirliova ilçesinde ‘fil hastalığı’ nedeniyle 200 kiloya ulaşıp, 7 yıldır konuttan çıkamayan Aysel Dönmez (54), “7 yıldır konutun içerisinde mahpus hayatı yaşıyorum. Tek istediğim; öbür beşerler üzere gezip, dolaşabilmek” dedi.

Kurtuluş Mahallesi’nde eşi İbrahim Dönmez (51) ile oturan evli ve 5 çocuk annesi Aysel Dönmez, 7 yıl evvel halk ortasında ‘fil hastalığı’ olarak bilinen lenfödeme yakalandı. 200 kilo tartısına ulaşan Dönmez, meskenden çıkamaz hale geldi. Yürümekte zorlanan ve 7 yıldır meskene mahkum olan Aysel Dönmez, kilosunun yanı sıra diyabet, tansiyon ve kalp rahatsızlıkları bulunduğunu belirtip, çok güç bir ömür sürdüğünü anlattı. Engelli maaşı aldığını, eşinin de malulen emekli olduğunu belirten Dönmez, konutun bakımını ise İncirliova Kaymakamlığı Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı vazifelilerinin üstlendiğini söyledi.

‘İTFAİYE ARACI BALKONDAN ÇIKARIYOR’Tek isteğinin kilo verip, sıhhatine kavuşmak olduğunu lisana getiren Dönmez, “Kilom nedeniyle yattığım çekyat vakitle aşınıp, ziyan görüyor. Hastalandığım vakit merdivenli itfaiye aracı gelip, beni balkondan alarak çıkarıyor. 7 yıldır konutun içerisinde mahpus hayatı yaşıyorum. Daima konutta olduğum için psikolojim de bozuldu. Tek istediğim; başka beşerler üzere gezip, dolaşabilmek” dedi.

Rahatsızlığı nedeniyle kilo almaya devam ettiğini belirten Dönmez, “Zayıflamak için mide ameliyatı olmak istiyorum. Benim için riskli bir ameliyat olduğu söylense de mevti göze alıyorum. Hayatım zindana döndü aslında. Kendimi yaşayan bir meyyit üzere hissediyorum. Maddi olarak durumumuz ameliyatı karşılamaya yetmese de bu ameliyatı olmayı çok istiyorum. Kiloma uygun bir akülü sandalyem olsa en azından bu süreçte dışarı çıkabilirim” diye konuştu.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Burhan Ceyhan – Sıhhat