Kendi kendine meme muayenesi memedeki kitlelerin kadın tarafından saptanması  kendi meme muayeneniz usulüne uygun uygulanmadığı takdirde meme(leri)nizde bir sorun varmış hissi uyandırması ve böylece gereksiz yere kaygı duymanıza yol açabilir.

Bu sebeple aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuduktan ve inceledikten muayene usulünü iyice kavradığınıza emin olduktan sonra muayeneye başlamanız önerilir. Gerekli durumlarda ve muayeneniz esnasında normal dışı olduğunu düşündüğünüz bir unsura rastladığınızda mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız. Bu muayene önemlidir…

Her bilinçli kadın kendi meme muayenesini yapmayı öğrenmeli ve bu muayeneyi sürekli ve düzenli olarak yapmayı alışkanlık haline getirmeli. Memedeki kitlelerin %80’i, bu kitleler iyi huylu veya kötü huylu olsun, kadınların kendisi tarafından tesadüfen ya da kendi kendine meme muayenesinde keşfedilmektedir. Tesadüfî olarak fark edilen kitleler genel olarak çok büyük kitleler olmakta. Usulüne uygun olarak yapılan bir kendi meme muayenesinde daha ufak kitleleri ve meme kanserine işaret olan bazı bulguları keşfedebilirsiniz. Erken teşhis daha etkili tedavi anlamına gelir. Yıllık muayenelerinizde doktorunuzun yapmıs olduğu meme muayeneleri ve belli yaştan sonra muayeneye ek olarak yapılan mamografi ve meme ultrasonografisi meme kanseri erken teşhisinin doktorunuza düşen kısımdır. Siz ise Kendi Meme Muayenesi usulünü kavrayarak aylık olarak yaptığınızda, ender rastlanan ancak erken tanındığında tedavi şansı yüksek olan bu kanser türüyle başa çıkmak için size düşen görevi yerine getirebileceksiniz.

Kendi meme muayenesi ne zaman yapılmalıdır?

Kendi meme muayenesi ideal olarak adet döngüsünün 5.-7. günleri arasında, ayda bir kez yapılmalıdır. Adet kanamasının başlamasıyla kanda östrojen ve progesteron hormonlarının etkinlikleri nispeten azalır ve bu sayede meme dokusunu incelemek kolaylaşır. belirtilen günler dışında adet kanamasına yakın yapılan meme muayenelerinde bu hormonların etkisiyle memeler dolgun ve bastırmakla ağrılı olurlar. Bu da kendi muayenenizin etkinliğini önemli ölçüde azaltır. Menopoz döneminde olan adet görmeyen kadınlar ise her ayın kendi belli bir gününde bu muayeneyi yapabilirler. Menopoz zamanında kullandıkları hormon ilaçları etkisiyle düzenli adet görmeye devam eden kadınlar da yine bu muayeneyi adet döngüsünün 5.-7. günleri arasında yapabilirler.

Kendi meme muayenesi nasıl yapılmalıdır?

Kendi meme muayenesinin üç ayrı aşaması vardır: 1-Gözle kontrol 2-Yatar pozisyonda elle kontrol 3-Ayakta elle kontrol Her bir aşama meme dokusu hakkında çok değerli bilgiler verir ve mutlaka uygulamalısınız. 1-Memelerin gözle kontrolü Kendi meme muayenenizin ilk basamağı memelerin gözle kontrol edilmesidir. İyi aydınlatılmış bir yerde üstünüzü çıkarıp ayna karşısına geçerek meme muayenenize başlayabilirsiniz.

Hangi durumlarda doktorunuza haber vermelisiniz?

Öncelikle unutmamanız gereken şudur: Memede ele gelen bir kitlenin tümör olma olasılığı oldukça düşüktür. Ancak her kitle mutlaka doktor tarafından ileri incelemelerle değerlendirilmesi gerekmektedir. Gözleme aşamasında bir sorun olduğunu düşündüğünüzde, sıkmayla sıvı geldiğinde ve/veya elinize kitle geldiğini fark ettiğinizde gecikmeden doktora başvurmalısınız. Tekrarlamakta fayda var: Memedeki kitlelerin %80’i kadın tarafından yapılan bu aylık muayenede saptanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz