'Kelime-İ Tevhid' Sınır Standı'nın yeni durağı Trabzon oldu

‘Kelime-İ Tevhid’ Sınır Standı’nın yeni durağı Trabzon oldu

Albayrak Kümesi’nin 9 yıldır düzenlediği ve klâsik hale gelen Çizgi Yapıtları Standı’nın bu yılki konusu ‘Kelime-i Tevhid’ oldu. Kent şehir gezen stant Trabzon‘da sanatseverlerle buluştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Hoş Sanatlar Galerisi’nde açılışı gerçekleşen standa Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Albayrak Kümesi yöneticileri ve Albayrak Kümesi şirketlerinden Trabzon Limanı’nın yöneticileri katıldı. Stant 27 Mayıs’a kadar ziyaretçileri ağırlamaya devam edecek.  Albayrak Kümesi ile özdeşleşmiş olan ve 9 yıldır sistemli olarak gerçekleştirilen Çizgi Yapıtları Standı bu sene ‘Kelime-i Tevhid’ temasını işliyor. 13 usta hattatın alışılmış çizgi sanatının dışına çıkarak çağdaş üslupta hazırladıkları eserler Türkiye’nin farklı kentlerinde sanatseverlerle buluşuyor. Birinci açılışı Taksim AKM’de yapılan stant, Balıkesir ve Ankara’nın akabinde artık de Karadeniz’in incisi Trabzon’la buluştu. Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü Hoş Sanatlar Galerisi’nde açılışı gerçekleşen standa Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Albayrak Kümesi yöneticileri ve Albayrak Kümesi şirketlerinden Trabzon Limanı’nın yöneticileri katıldı.

Albayrak Kümesi’nin İslam çizgi sanatı geleneğini yaşatma, özgün yapıtlarla bu zincire yeni halkalar ekleme kanısıyla 9 yıldır devam ettirdiği ve her yıl farklı temaların usta hattatlar tarafından tablolara ince ince dokunduğu Çizgi Yapıtları Standı’na her yıl olduğu üzere bu yıl da ağır ilgi yaşanıyor. Serginin açılışında konuşan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, “Bugün burada inancımızın sembolü olan Kelime-i Tevhid’in çizgi sanatıyla buluşmasını sergilemek bizler için başka bir mana söz ediyor. İslamiyet’in bu nadide sanatının geçmişten geleceğe taşınmasına, nesilden nesle aktarılmasına mesken sahipliği yapmak bizler için çok anlamlı” sözlerini kullandı.

Trabzon Limanı Genel Müdürü Muzaffer Ermiş ise stant için, “Tarihi 5000 yılı geçmiş olan bir kültür kentinde bir Trabzonlu olarak, Albayrak Kümesi’nin da bir temsilcisi olarak bu türlü hoş sanat yapıtlarına mesken sahipliği yapmaktan ötürü memnuniyet duyuyorum” dedi.

‘SERGİMİZİ GÜZİDE TRABZON’LA BULUŞTURMANIN MEMNUNLUĞUNU YAŞIYORUZ’

Serginin açılışında konuşan bir başka isim ise, Albayrak Kümesi Kurumsal İrtibat Koordinatörü Esad Sivri oldu. Sivri konuşmasında çizgi sanatının kıymetinden bahsetti ve “Bu yılki Kelime-i Tevhid Sınır Yapıtları Standımızın birinci açılışını Taksim AKM’de gerçekleştirdik ve İstanbul’da farklı noktalara standımızı taşıdık. İstanbul dışındaki birinci durağımız Balıkesir’di, akabinde Gençlik ve Spor Bakanımızın davetiyle Ankara’yı ziyaret ettik. Şimdiki durağımız ise tarihi ve kültürel kimliğiyle öne çıkan, Karadeniz’imizin güzide kenti Trabzon oldu. Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün Hoş Sanatlar Galerisi’nde bu sergiyi sanatseverlerle buluşturmanın memnunluğunu yaşıyoruz” dedi.

’13 HATTAT ORTASINDA TRABZONLU İKİ KARDEŞİN DE YAPITLARI BULUNUYOR’

Kelime-i Tevhid Sınır Yapıtları Standı’nın Proje Koordinatörü İbrahim Şengül, 13 başka hattatın hazırladığı 13 eşsiz yapıttan oluşan standın içerisinde Trabzonlu iki kardeşin de yapıtlarının bulunduğunu söyledi. Şengül, “Mehmet Özçay ve Osman Özçay hocalarımızın yapıtları de stantta yer alıyor. Hocalarımız Çaykaralıdır. Ayrıyeten standımızda hoca ve çıraklarının yapıtları de yer aldığı için hoca-çırak münasebetini ortaya koyuyor. Trabzon’daki tüm sanat muhibbanını bekliyoruz” diye konuştu.

SERGİ DİJİTAL ORTAMDA GEZİLEBİLİYOR

Sergiyi hazırlayan sanatkarlar ortasında Seyid Ahmet Depeler, Davut Bektaş, Savaş Çevik, Osman Özçay, Abdurrahman Depeler, Hakan Arslan, Mehmed Özçay, Sami Naddah, Şahryanşah Siracuddin, Casim Muhammed Mirac, Mustafa Parıldar, Muhammed Yaman ve Serkan Selalmaz yer alıyor. Albayrak Sınır Yapıtları Standı’nın “Kelime-i Tevhid” bahisli 2023 yapıtları birebir vakitte geçmiş yıllardaki yapıtlarla birlikte “ketebe.org” adresinden incelenebiliyor.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat