Karsu ve Hatay Medeniyetler Korosu, Atatürk'ün sevdiği müzikleri seslendirdi

Karsu ve Hatay Medeniyetler Korosu, Atatürk’ün sevdiği müzikleri seslendirdi

Garanti BBVA’nın 2020 yılında hayata geçirdiği ‘Şarkılarda Sen’ projesi kapsamında Karsu ile Antakya Medeniyetler Korosu, Atatürk’ün sevdiği müziklerden Çökertme ve Yemen Türküsü’nü yorumladı.

“ŞARKILARI SÖYLERKEN ATATÜRK’Ü YANIMDA HİSSETTİM”

Proje ile ilgili konuşan Karsu, “Böylesine manalı bir projenin kesimi olduğum için çok memnunum. Ceddimiz 1919’da işgal altındaki ülkemizde, büyük bir umutla bir çaba başlattı. O’nun umudu bize ışık oldu, uğraşı yolumuzu aydınlattı. 19 Mayıs ruhunu bugüne taşımak, Ceddimizi anmak ve anlamak için O’nun sevdiği iki şarkıyı tekrar onun için söyledik. Benim için çok his dolu anlardı. Müzikleri söylerken Atatürk’ü yanımda hissettim, umarım dinleyenlere de birebir biçimde hissettirebiliriz” diye konuştu.

ÖZFIRAT: ULU LİDERİN BİZLERE ÇİZDİĞİ YOLDA TÜRKİYE TEK YÜREK OLABİLİYOR

Antakya Medeniyetler Korosu Şefi Yılmaz Özfırat ise “Antakya Medeniyetler Korosu olarak 2007 yılından itibaren dünyanın birçok yerinde 2.000’den fazla konser verdik. 6 Şubat sarsıntısından sonra böylesine manalı bir proje tarafımıza gelince inanın çok heyecanlandık. 19 Mayıs ruhu ve ülkeyi Kurtuluş Savaşı’na hazırlayan süreç tahminen de şu anda bizim yaşadığımız yıkımda tüm ülkenin bizim için seferber olması ile birebir ruhtur. Ulu başkanın bizlere çizdiği yolda görüyoruz ki tüm Türkiye tek yürek olabiliyor. Okuduğumuz yapıtlarda Atatürk’ü ve o devri hissederek okumak ve bunu gelecek nesillere aktarma fikriyse kıymet biçilmez” tabirini kullandı.

BAŞTUĞ: CEDDİMİZE MİNNET DUYUYORUZ

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, “Bugün sahip olduğumuz pek çok hak ve bedeli Ceddimize borçlu olduğumuzu biliyor ve minnet duyuyoruz. Bunu her vesileyle lisana getirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Bu yıl ayrıyeten çok büyük bir sarsıntı yaşadık. Kentlerimiz, kültürel bedelleriyle birlikte yerle bir oldu. Biz de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı özelinde gerçekleştirdiğimiz ‘Şarkılarda Sen’ projemizde, zelzele bölgesinin kültürel kıymetlerine de dikkat çekmek maksadıyla, Karsu ve Antakya Medeniyetler Korosu’nun Ceddimizin sevdiği müzikleri yorumlamasını dilek ettik. Antakya Medeniyetler Korosu; Antakya’nın kültürel kıymetlere, çeşitliliğe, sanata, uzlaşma kültürüne verdiği ehemmiyeti sembolize eden çok pahalı bir oluşum. Yıllar boyunca farklı kültürlerin müziklerini, müziklerini lisana getirerek kitlelere tanıttılar sevdirdiler. Sanatın düzgünleştirici gücünden yararlanarak sarsıntıdan etkilenenlerin yanında olmaya ve unutmadan uygunlaşmak için çalışmaya devam edeceğiz. Bu projede bize dayanak veren bedelli sanatkarlarımıza çok teşekkür ediyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat