Kardiyoloji Uzmanı uyarıyor: Bayramda et ve tatlı tüketimine hudut koyun

Kardiyoloji Uzmanı uyarıyor: Bayramda et ve tatlı tüketimine hudut koyun

Bolu İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Fatih Bayraktar, Kurban Bayramı hasebiyle et ve tatlı tüketiminin arttığı öğünlerde hem hasta hem de sağlıklı bireylerin kendilerini sonlandırması gerektiğini vurguladı.

Bayraktar, AA muhabirine, bayramda kırmızı et ve tatlı tüketimin epey fazla olduğunu, bu durumun kalp, diyabet ve böbrek hastalarında meselelere sebep olabildiği üzere sağlıklı bireylerde de dikkat edilmediği takdirde önemli sıhhat sorunlarına yol açabileceğini belirtti.

Özellikle bayram müddetince et yeme oranına çok dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Bayraktar, “Kırmızı et yararlı. Zira içeriğinde demir, çinko, fosfor, B kümesi vitaminler üzere birçok yararlı element var. Fakat doymuş yağ ve kolesterol içeriği çok fazla. Görünür yağları temizleseniz dahi kırmızı ette ortalama yüzde 20 civarında yağ oranı var. Bu sebeple tüketilen ölçü, yani porsiyon ölçüsü çok kıymetli.” diye konuştu.

Bayraktar, fazla et ve çikolata tüketiminde mide yanması, gaz, şişkinlik, hazımsızlık üzere sıhhat meselelerinin olabildiğini belirterek kalp hastalığı hikayesi, kalp ritim bozukluğu ve tansiyon hastalarında bu durumun sindirim sorunlarına neden olarak bir anda kötüleşmeye yol açabileceğini vurguladı.

Günde iki kuru kayısı, pirinç yahut makarna yerine de bulgur önerisi

Kalp damar hastalığı bulunanların sakatat tüketiminden kaçınmalarını tavsiye eden Bayraktar, “Özetle günlük et tüketimini bir öğünle hudutlu tutmak gerekir. Mümkünse kavurma ya da kırmızı etin olduğu öğünlerimizi öğlen saatlerinde tercih edelim. Ağır hamur tatlıları, şeker, çok yağlı, çok tuzlu ve yüksek kalori içeren yiyeceklerin yerine zerzevat ve meyve tüketimine tartı vermek gerekir. Bağırsak faaliyetlerimizin sistemi için günde iki adet kuru kayısı önerilebilir. Etin yanında pirinç pilavı, makarna yerine bulgur daha gerçek tercih olur.” dedi.

Bayraktar, etin sağlıklı olması için pişirme formülünün de çok değer arz ettiğini vurgulayarak birinci gün pişirmekten kaçınılması, 1 gün dinlendirildikten sonra tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

Pişirme tekniği olarak kızartma yerine fırınlama, ızgara yahut haşlamanın tercih edilmesini öneren Bayraktar, “Kavurma yapılacaksa, tereyağı yahut kuyruk yağı koymadan kendi suyuyla kısık ateşte pişirmek sıhhat açısından çok daha hakikat olacaktır. Ayrıyeten Kurban Bayramı’nda bilinenin bilakis her vakit olduğu üzere 4-5 öğüne yaymak daha yanlışsız. Yani az ve sık yemek. Yediklerimizi çok yeterli çiğneyelim lütfen. Her vakit olduğu üzere bayramda da kendimize asla yasak değil lakin hudut koymalıyız.” tabirini kullandı.

Türk adet ve geleneklerine nazaran bayramlaşmaya gidilen her meskende sofra kurulduğuna işaret eden Bayraktar, “Kendimize birazcık daha hudut koymaya çalışalım. Kendimiz ‘dur’ diyebilmeyi bilmeliyiz.” dedi.

Kaynak: AA / Zafer Göder – Sıhhat