İzmir'deki İlkokul Güneş Gücüyle Elektrik Üretiyor

İzmir’deki İlkokul Güneş Gücüyle Elektrik Üretiyor

İZMİR’de Azerbaycan Halk Cumhuriyeti 100’üncü Yıl İlkokulu’nda, güneş gücünden elektrik üretim sistemi kuruldu. Elektriğinin tamamını güneş gücünden üreten İzmir‘deki birinci ilkokul olduklarını belirten Okul Müdürü Yusuf Akarsu, “Proje sayesinde tasarruf sağlanacak. Öğrencilerimiz de bu sayede güneşten güç elde edilmesinin tabiata ve insanlara faydaları konusunda bilgi sahibi oluyor” dedi.

İzmir Bayraklı Azerbaycan Halk Cumhuriyeti 100’üncü Yıl İlkokulu’nda, İzmir Valiliği Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ile SOCAR Türkiye ortasındaki protokol kapsamında güneş gücünden elektrik üretim sistemi kuruldu. 30 bin dolar bütçeyle hayata geçirilen proje kapsamında okula 82 güneş paneli yerleştirildi. Okul bu sayede kendi elektriğini üretmeye başladı.

Elektriğinin tamamını güneş gücünden üreten İzmir’deki birinci ilkokul olduklarını belirten Okul Müdürü Yusuf Akarsu, “Okulumuz 2022 yılında Etraf Dostu Bin Okul projesine dahil oldu. Bu projeyi planladıktan sonra mühendisler okulumuza geldi. 3 aylık faturalarımız incelendi. Güç tüketimimizin ortalaması alındı. Okulumuzun ortalama elektrik faturası aylık 25 bin lira olduğu belirlendi. Bunun üzerine güneş panelleri kuruldu. Proje sayesinde bu bedelden tasarruf sağlanacak. Öğrencilerimiz de bu sayede güneşten güç elde edilmesinin tabiata ve insanlara faydaları konusunda bilgi sahibi oluyor” dedi. Akarsu, okulda 33’ü ilkokul, 6’sı anaokulu sınıfında olmak üzere 1130 öğrencinin eğitim gördüğünü, 42 öğretmenin çalıştığını belirtti.

‘ENERJİ SANTRALİNE SAHİP TEK İLKOKULUZ’

2020 yılında eğitim öğretim faaliyetine başlayan okulda 2023 mayıs ayı itibariyle sistemin çalışmaya başladığını kaydeden Akarsu, etraf ve atık idaresi mevzularında farklı çalışmaları olduğunu belirterek, “Okulumuz büyük olduğu için ortalama elektrik faturamız 25 bin lira. Hava karanlık olduğunda güç üretimimiz düşüyor. Güneşli günlerde artıyor. Elektrik gücü tehlikeye yol açabileceği için çocuklarımızı teğe bir projeye dahil edemiyoruz fakat projenin faydalarını anlatıyoruz. Diğer bir ilkokulda bu sistem yok. 3 ya da 5 panelle küçük üretim yapılan okullar var ancak güç santraline sahip tek ilkokuluz” dedi.

‘ÇOCUKLAR TASARRUFU ÖĞRENİYOR’

4’üncü sınıf öğrencilerinden His Elisa Gürbüzağaç (10) “Okulumuz çatılardaki güneş panelleriyle ışık alıyor. Yani tabiatın sayesinde elektrik alıyor ve çevreyi koruyoruz. Okulumuza ağaç da dikiyoruz. Çok mutluyuz” diye konuştu.Muhterem Efe Çakıroğlu (10) ise “Çevre dostu bir okulda okuyoruz. Güneş panelleriyle elektrik üretiyor, tabiata hiçbir ziyan vermeden kendi elektriğimizi sağlıyoruz. Meskende de elektriği, suyu kullanırken tasarruflu kullanmaya dikkat ediyorum” sözlerini kullandı. Alya Gökalpsezer (10) da “Okulumuzda güneş paneli olduğu için tasarruf da yapıyoruz. Bunun şuuruna varmak çok güzel” diye konuştu.(DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Eğitim