İtalya'daki sel felaketinde 8 kişi hayatını kaybetti

İtalya’daki sel felaketinde 8 kişi hayatını kaybetti

İtalyan ANSA ajansının haberine nazaran, Emilia Romagna bölgesinde dünden bu yana tesirli olan şiddetli yağış sonucunda yaşanan sel felaketinde 8 kişi ömrünü yitirdi.

Denizcilik ve Sivil Savunma Bakanı Nello Musumeci, Emila Romagna’yı vuran sel felaketine ait yaptığı açıklamada, Bölgedeki tüm ırmakların taştığını ve 24 beldenin sular altında kaldığını belirtti.

1.5 YILLIK YAĞIŞ 36 SAATTE BOŞANDI

Musumeci, bölgeye 1,5 yılda yağması gereken yağış ölçüsünün son 36 saat içerisinde düştüğü bilgisini paylaştı. Bölgesel tren seferlerinin durduğunu tabir eden Musumeci, bölge halkına da bulundukları yerden ayrılmamaları daveti yaptı.

Japonya’daki G7 Başkanlar Tepesi’ne katılmak üzere yolda olan Başbakan Giorgia Meloni’nin, hükümet olarak Emilia Romagna’daki durumu yakından takip ettikleri ve bölgede gerekli olması halinde acil tedbirlerin alınması konusunda hazır oldukları iletisini gönderdiği bildirildi.

BÖLGEDE ELEKTRİK VE İRTİBAT SIKINTILARI

Bu ortada, bölgede 50 bin bireye elektrik verilemediği basına yansıdı.

Bölgedeki tüm ırmak ve derelerin şiddetli yağış sonucu taştığı aktarılırken Faenza, Cesena ve Riccione üzere kentlerde cadde ve sokakların sular altında kaldığı görüldü.

Bölgede bağlantıda önemli aksaklılar olduğu, pek çok yerde elektrik kesintilerinin yaşandığı ve durumu kritik kimi yerlerde okullarda eğitim öğretime orta verildiği söz edildi.

ALT KATLAR, TABAN VE YER ALTI BÖLGELER TAŞINDI

Sivil Savunma, selden etkilenen bölgenin çok geniş olduğunu ve kurtarma takımları için de riskler barındırdığını belirtti.

Bolonya Belediyesi, yayımladığı duyuruyla halka binaların üst katlarına çıkmalarını, muhakkak bodrum katı, garaj üzere taban ve altındaki yerlere inmemelerini tavsiye etti.

FORMULA 1 YARIŞI İPTAL EDİLDİ

Diğer yandan, Formula 1 idaresi, Emilia Romagna’daki sel felaketi hasebiyle 19-21 Mayıs’ta Imola’da yapılması gereken Emilia Romagna Grand Prix’sinin iptal edildiğini açıkladı.

Ülkede Emilia-Romagna bölgesi mayıs başında da şiddetli yağışların yol açtığı sellerden etkilenmiş, sel ve toprak kaymasında 2 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: AA / Şimdiki