Güney Sudan'ın Ankara Büyükelçisinden yükseköğretimde işbirliği bildirisi

Güney Sudan’ın Ankara Büyükelçisinden yükseköğretimde işbirliği bildirisi

Güney Sudan‘ın Ankara Büyükelçisi Majok Guandong, Memleketler arası Üniversiteler Kurulu (UÜK) toplantısında yükseköğretim alanında her türlü işbirliğine hazır olduklarını kaydetti.

UÜK’nin düzenlediği toplantıya Guandong, Sudan’ın Ankara Büyükelçisi Ender Yousif Eltayeb ve UÜK İdare Şurası Lideri Orhan Hikmet Azizoğlu katıldı.

Türkiye ile yükseköğretim işbirliği mutabakatı imzalandığını söyleyen Guandong, ülkesindeki üniversitelerin araştırma ve eğitim programlarını geliştirmek istediğini belirtti.

Guandong, bütün alanlarda işbirliğine açık olduklarını ve öteki Afrika ülkeleri büyükelçileri ile toplantı yapılması halinde takviye vereceklerini lisana getirdi.

Azizoğlu, amaçlarının Afrika ülkelerinin yükseköğretim kurumlarıyla işbirliğini artırarak bu kurumlara ivme kazandırmak olduğunu söz etti.

Azizoğlu, bir sonraki idare şurası toplantısında Afrika ülkelerine yönelik yükseköğretim çalışmaları ve çalıştaylar yapmaya dönük kararlar alınacağını kaydederek, 32 ülkenin büyükelçileriyle istişarede bulunacaklarını aktardı.

Kaynak: AA / Şimdiki