Fransa'dan gelen imgeler korkunç! Çatışmaların şiddetlendiği ülkeden dumanlar yükseldi

Fransa’dan gelen imgeler korkunç! Çatışmaların şiddetlendiği ülkeden dumanlar yükseldi

Fransa‘da dur ihtarına uymayıp kaçan 17 yaşındaki Nael M. isimli şoförün öldürülmesinin akabinde protestocular ile polis ortasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Toplumsal medyaya düşen imgelerde, Marsilya’da kentin birçok noktasından dumanlar yükseldiği görüldü.

EYLEMCİLER POLİSLE ÇATIŞIYOR

Fransa‘da geçtiğimiz günlerde dur ihtarına uymayan 17 yaşındaki Nael M. polis tarafından vurularak öldürüldü. Nael M.’nin öldürülmesinin akabinde ülkede olaylar patlak verdi. Birçok kentte aksiyoncular polisle çatıştı. Kamu kurumları, toplu taşıma araçları ateşe verilirken, önlemler en üst düzeye çıkarıldı.

MARSİLYA’DAN DUMANLAR YÜKSELDİ

Güvenlik güçleri şu ana kadar protesto şovlarını bastıramazken, Marsilya’dan gelen imgeler ülkedeki durumun vahametini ortaya koydu. Toplumsal medyaya düşen imgelerde kentin birçok noktasından dumanlar yükseldiği görüldü.

SOKAKLAR YANGIN YERİ

Fransa, geçtiğimiz günlerde dur ihtarına uymayan Nael M. isimli 17 yaşındaki şoförün polis kurşunuyla öldürülmesiyle sarsıldı. Nael M.’nin vefatının akabinde Fransa karıştı, ülke yangın yerine döndü. Pek çok kentte polisle protestocular ortasında çatışma yaşandı. Aksiyoncular sokaklardaki araçları, tramvay, otobüs üzere toplu taşıma araçlarının yanı sıra çöp bidonlarını ateşe verdi.

CLAMART KENTİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Protestolarda şu ana kadar 200’e yakın kişi gözaltına alınırken, hükümet bir karar daha aldı. Çıkan olaylar nedeniyle Clamart kentinde 3 Temmuz’a kadar gece saatlerinde sokağa çıkma yasağı getirildi.

GÜVENLİK TEDBİRLERİ ARTIRILIYOR

Ülkede tedbirler üst düzeye çıkarıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da bu sabah, İçişleri Bakanlığında kriz ünitesine katıldı. Vatandaşları “sükunete” çağıran Macron, gece meydana gelen şiddet olaylarının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

170 POLİS VE JANDARMA YARALANDI

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Mons-en-Baroeul kentinde basına yaptığı açıklamada, Nael M. isimli genç şoförün öldürülmesinin akabinde farklı kentlerde gece çıkan olayları anımsatarak, olaylarda 170 polis ve jandarmanın yaralandığını ve 180’den fazla kişinin gözaltına alındığını kaydetti.

40 BİN GÜVENLİK VAZİFELİSİ GÖREVLENDİRİLDİ

Darmanin, 5 bini Paris’te olmak üzere ülke genelinde toplam 40 bin jandarma ve polisin bu akşam için görevlendirildiğini belirtti. Güvenlik güçlerinin ayaklanmalara karşı gayret etmek, gözaltına almak, nizamı yine tesis etmek için gerekli teknik ve teknolojik imkanlarla donatılacağını söz eden Darmanin, tüm politikleri vatandaşları sükunete çağırmaya davet etti.

OKUL BİNALARI VE KARAKOLLARA SALDIRDILAR

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter’da yaptığı açıklamada, gece boyunca belediye, okul binaları ve karakolların yakıldığını yahut hücuma uğradığını belirtti. Darmanin, 170 kişinin bu kapsamda gözaltına alındığını duyurarak, “Sükunete çağırmayanlar utansın.” tabirini kullandı.

POLİS ARAÇLARI ATEŞE VERİLDİ

Fransız basınındaki haberlere nazaran, farklı kentlerde polis ve aksiyoncular ortasında çatışmalar yaşandı. Gece Villeurbanne kentinde bir binada yangın çıkarken, dumandan etkilenen 4 kişi hastaneye kaldırıldı. Yangının, havai fişek nedeniyle çıkmış olabileceği düşünülüyor. Neuilly-sur-Marne kentinde de belediyeye bağlı polislere ilişkin araçların tamamı ateşe verilirken, Fresnes kentinde hapishanenin girişine havai fişek fırlatıldı ve yüzü maskeli şahıslar, hapishaneye girmeye çalıştı.

POLİS MEMURU, TAAMMÜDEN ÖLDÜRME KABAHATİNDEN TABİRE ÇAĞRILDI

Nanterre Savcısı Pascal Prache’ın ulusal basına yaptığı açıklamada, Nael’in vefatından sonra savcılığın iki soruşturma başlattığını belirtti. Prache, olay sırasında vazifeli olan öbür 2 polisin ve otomobildeki 1 kişinin de tabirlerine başvurulduğunu aktardı. Bu kapsamda güvenlik kamerası ve amatör imajların de incelendiğini anımsatan Prache, olayın faili polisin tutuklu yargılanmasını talep ettiklerini kaydetti. Polisin silahını kullanmasını gerektiren şartların oluşmadığını kaydeden Prache, “kasten öldürme” cürmünden açılan ön kovuşturma kapsamında, sürücüyü vuran polisin hakime tabir vereceğini belirtti.

NE OLMUŞTU?

Polis, 27 Haziran’da, Nanterre kentinde, içinde 3 kişinin bulunduğu ve “dur” ihtarına uymayan bir araca ateş açmış, 17 yaşındaki sürücüyü öldürmüştü. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, gence ateş açtığından şüphelenilen polis gözaltına alınmıştı. Toplumsal medyaya yansıyan manzaralarda, ateş açan polisin, aracın önünde değil ön sol koltuk hizasında olduğu görülüyor. Manzaralarda, polisin şoföre doğrulttuğu silahı ateşlemesinin akabinde aracın direğe çarptığı anlar yer alıyor.