Fransa'daki olaylarda gözaltına alınan bin kişinin yaş ortalaması 17

Fransa’daki olaylarda gözaltına alınan bin kişinin yaş ortalaması 17

Fransa‘da yaşanan olaylara ait Cumhurbaşkanı Macron, “Bazı gençlerin sokakta kendilerini zehirleyen görüntü oyunlarını oynadığı hissine kapılıyoruz” demişti. 1000 kişinin gözaltına alındığı ülkede İçişleri Bakanı Gerald Darmanin gözaltına alınanların yaş ortalamasının 17 olduğunu ve ortalarında 13 yaşındaki çocukların da olduğunu aktardı.

4. GECEYE GİRİLDİ

Fransa

45 BİN GÜVENLİK VAZİFELİSİ GÖREV YAPIYOR

Darmanin, polis kurşunuyla ölen genç için patlak veren olaylara dair bu gece ülke genelinde 45 bin polis ve jandarmanın görevlendirildiğini söyledi. Daha fazla özel polis ve jandarma timleri görevlendirdiklerini aktaran Darmanin, alanda zırhlı araç ve helikopterlerin de olacağını kaydetti.

BİN KİŞİ GÖZALTINA ALINDI, YAŞ ORTALAMALARI 17

Gerald Darmanin, Nael M. isimli gencin vefatının yarattığı kederin legal olduğuna, fakat bu kederin “kargaşayı” haklı çıkarmadığına işaret etti. İçişleri Bakanı Darmanin, ülkede çıkan olaylarda 1000 kişinin gözaltına alındığını ve bunların ortalama yaşının 17 olduğunu açıkladı.

GÖZALTINA ALINANLAR ORTASINDA 13 YAŞINDA ÇOCUK DA VAR

Darmanin, gözaltına alınan ortasında 13 yaşındaki çocukların da olduğunu aktardı. Dün çıkan olaylarda 917 kişinin gözaltına alındığını hatırlatan Darmanin, Marsilya’da 2 kişinin, polis oldukları anlaşıldıktan sonra darbedildiğini lisana getirdi. Bakan Darmanin, tertibin tekrar tesis edilmesi gerektiğini vurgulayarak, polislere silahsızlanmaları tarafında talimat vermediğini söyledi.

OHAL İLAN EDİLECEK Mİ?

Gazetecinin, “Muhalefet, fevkalâde hal (OHAL) ilan etmenizi istedi, bu seçeneği neden seçmediniz?” sorusu üzerine Darmanin, Fransa’nın son 50 yılda 4 defa OHAL ilan ettiğini anımsattı. Darmanin, “OHAL ilan etmemiş olmanız, elinizde imkanların olmadığı manasına gelmez. Bu gece elimizde harika imkanlar var.” diye konuştu.

Hiçbir ihtimali göz gerisi etmediklerini lisana getiren Darmanin, “Cumhurbaşkanının (Emmanuel Macron) ne karar vereceğini bu geceden sonra göreceğiz.” dedi.

“SAVAŞ” İFADESİ

Gerald Darmanin, şiddet aksiyonları yapmak için toplumsal medyayı kullanan herkes hakkında dava açacaklarını vurguladı. İki polis sendikasının, ülkedeki olayları “savaş” olarak nitelemesine ait Darmanin, “Ben polemik yapmak için burada değilim. Bunlar benim sözlerim değil.” açıklamasında bulundu.

NE OLMUŞTU?

Polis, 27 Haziran’da, Nanterre’de, içinde 3 kişi bulunan ve “dur” ihtarına uymayan bir araca ateş açmış, 17 yaşındaki sürücüyü öldürmüştü.

Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, şoför Nael’in vefatına reaksiyon gösterenler, ülke genelinde farklı kentlerde sokağa çıkarak polisle çatışmıştı.

Kaynak: AA / Esra Taşkın – Yeni