Fransa'da çok sağ siyasetçilerden iç savaş uyarısı: Bir an evvel OHAL ilan edilmeli

Fransa’da çok sağ siyasetçilerden iç savaş uyarısı: Bir an evvel OHAL ilan edilmeli

Fransa‘da çok sağcı siyasetçiler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetini, ülkeyi yangın yerine çeviren protestolar karşısında yetersiz kalmakla suçlayarak, bir an evvel OHAL ilan edilmesini talep etti.

Marine Le Pen.

LE PEN: KISMİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GEREKİYOR

Fransa‘nın önde gelen çok sağcı siyasetçilerinden Marine Le Pen, birkaç gündür, ülkeye önemli bir düzensizlik durumunun hakim olduğunu vurgulayarak, Macron’un mevzuyla ilgili olarak acilen Ulusal Meclis’teki partilerin temsilcileriyle bir ortaya gelmesi gerektiğini lisana getirdi. Protestoların bir an evvel sonlanması davetinde bulunan Le Pen, bunun da lakin hassas ebeveynlerin çocuklarını meydanlardan çekip çıkarmasıyla mümkün olacağını söyledi. Le Pen, olayların kısmi sokağa çıkma yasağıyla yatışabileceğini, durum daha da kötüleşirse OHAL ilan edilmesinin gerekebileceğini belirtti.

Marion Marechal.

MARECHAL: ÜLKENİN HER NOKTASINDA KAOS HAKİM

Aşırı sağcı siyasetçi Marine Le Pen’in yeğeni ve göçmen aksisi Eric Zemmour’un kurmaylarından Marion Marechal, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ülke genelinde tüm kentlerin yangın yerine döndüğünü, Fransızların yaşananlar karşısında telaşlı olduğunu, ülkenin her noktasında kaosun hakim olduğunu kaydetti. İç istihbarattan, polislerin kimi hassas banliyölere müdahale etmemesi talimatı aldığı bilgisini edindiklerini aktaran Marechal, hükümetin olayların yatışması için her şeyden taviz vermeye hazır olduğunu ve vakit kazanmaya çalıştığını söyledi. Marechal, Cumhurbaşkanı Macron’u, hukuk devleti prensibini ve adaletin bağımsızlığını yıkmakla suçlayarak, hükümetin Fransa’nın yabancı kuşatması altında bulunmasına göz yumduğunu savundu.

“ŞU ANDA BİR İÇ SAVAŞ HALİNDEYİZ”

“Bunu söylemek güç olsa da şu anda bir iç savaş halindeyiz. Bunu durdurmanın bir dermanı de yerinde oturup beklemek değil, karşısında durmaktır. Güvenlik güçleri de müdahale için kâfi mühimmatlarının bulunmadığından şikayetçi. Bu türlü giderse Fransız vatandaşları kendi kendilerini muhafaza görevini üstlenecekler. Artık Fransızların işyerlerinin yağmalanmasına, otomobillerinin yakılmasına, yakınlarına saldırılmasına tahammülleri kalmadı.” tabirlerini kullanan Marechal, hükümetin OHAL ilan etmesini ve güvenlik güçlerine olayları bastırmak için yetki vermesini istedi. Marion Marechal, “Eğer hükümet kâfi yanıtı verme cüretini göstermezse, o vakit bu ayaklanmalara sessiz kalmayacak şahıslara de göz yummak zorunda kalacak” dedi.

Eric Zemmour.

“SADECE SERT DİRENÇ HUZURU GERİ GETİREBİLİR”

Aşırı sağcı siyasetçilerden Eric Zemmour da ülkeyi sarar şiddet sarmalına ait, “Dün gece, yabancılarca kuşatılan bölgeler bir kere daha neler yapabileceklerini gösterdi: Ayaklanma, akınlar, kundaklamalar, yağma ve yıllardır milyarlarca avro fon sağladığımız kamu mallarını yağmalama” yorumunu yaptı. Olayların bu basamağa gelmesinde “boyun eğen” iktidarın büyük sorumluluğunun bulunduğuna dikkati çeken Zemmour, “Sadece sert direnç, tertibi ve huzuru geri getirebilir. Bu akşam fevkalâde hal ilan edilmesini talep ediyorum.” sözünü kullandı.

NE OLMUŞTU?

Polis, 27 Haziran’da, Nanterre’de, içinde 3 kişi bulunan ve “dur” ihtarına uymayan bir araca ateş açmış, 17 yaşındaki sürücüyü öldürmüştü. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, şoför Nael’in vefatına reaksiyon gösterenler, ülke genelinde farklı kentlerde sokağa çıkarak polisle çatışmıştı.

Kaynak: AA / Alaattin Gerçek – Siyaset