Son dönemlerde bayan ve erkek ilişkileri arasında yapılamaya başlanan konuların başında evlilik sözleşmesi yer alıyor. Evlilik sırasında ya da sonrasında ele geçirilecek olan mülkiyet hakların korunması ve eşitlik ilkesine bağlı olunarak hem erkeğin hem de bayanın yararlanabilmesi adına bu tür sözleşmeye oldukça fazla ihtiyaç duyulmaya başlanmış bulunmaktadır. Elde edilecek mülkiyetin kime ait olacağı ve mülkiyet hakkının ne kadar pay edileceğinin tümü evlilik sözleşmesinin içerisinde yer almaktadır.

Genelde ülkemizde mal kavgaları oldukça fazla yaşandığından dolayı bu tür sözleşmeler daha sağlıklı bir evliliğin yürütülmesi adına hem gerekli hem de oldukça önemlidir.

Evlilik Sözleşmesine Neler Girer?

Mal Ayrımı: Erkek ve kadının hakkına düşen mal ayrımı yapılmaktadır. Bu sayede yapılan paylaşmalı mal ayrımı sonrasında ne erkek ne de kadın hak iddiasında bulunamayarak kendi payına düşeni kabullenmek zorunda olacaktır.

Mal Ortaklığı: Ortak sayılan tüm mallardan hem erkek hem de bayan boşandıktan sonra eşit olarak yararlanabilme hakkına sahip olacaktır.

Mal Rejimi: Evlilik sözleşmesinin içerisinde yer alan bir bakıma ailevi ve hukuki bir süreci kapsamaktadır. Bu tür mal rejiminin resmiyete dökülmesi adına mutlaka noter onaylı bir şekilde yürütülmesi gerekiyor. Notere yönelerek evlilik sözleşmesinin yapılmasını sağlayıp ardından imzanızı da atmanız gerekiyor. Tüm bu işlemleri yaptığınız takdirde ise evlilik sözleşmelerinden sorunsuz bir şekilde yararlanma hakkına sahip olacaksınız.

Evlilik sözleşmeleri hem evlenmeden önce hem de evlendikten sonra yapılan resmi bir sözleşmeyi kapsamaktadır. Tamamen hukuki odaklı bir sistemle çalışan evlilik sözleşmesinde ki mal ayrımı eşlerin boşandıktan sonra ise sorunsuz bir şekilde kullanabilmelerine en iyi şekilde yardımcı olmaktadır. Mülkiyet hakkının kadında ya da erkekte mi olacağını açıkça belirten bu resmi sözleşme sonrasında her hangi bir hak iddiası da ortaya atılmayacaktır.

Evlilik Sözleşmesi Zorunlu Mudur? Gereği Var MI?

Günümüzde yeni evlenecek ya da evlenmeyi düşünen kişiler için oldukça önem arz eden konuların başında ise bu tür resmiyete dökülmüş olan sözleşmeler yer alıyor. Fakat evlilik sözleşmesinin zorunlu bir durum olmadığının altını çizerek eşler ya da evlenecek olan çiftler sözleşme yapmak zorunda değildir. Fakat ileriki dönemlerde herhangi bir sorunun çıkmaması adına çiftlerin çoğu şimdiden bu tür sözleşmelere yönelerek mal ayrımı yapmaya başlamaktadır.

Malların yerine geçen değerler, sosyal güvenlik katkısı, maaşlar, tazminat gibi daha pek çok detay bu tür resmiyet içeren sözleşmede yer almaktadır. Mal paylaşımı, mal ortaklığı, mal ayrımı, sınırlı mal ayrımı gibi evlilik sözleşme çeşitleri farklılık göstermektedir.

Bay ve bayan arasında güvenin oluşması ve ileriki safhalarda elde edilecek mülkiyetin güvence altına alınmasını arzulayan çiftler için son moda evlilik sözleşmelerinin önemi oldukça büyüktür. Üstelik karısından boşanmış ve yeni biri ile evlenecek olan kişiler mallarını korumak adına daha çok bu yolu seçme gereksinimi duymuş oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz