Estetik ameliyatı yaptırmak isteyenlerin, operasyondan sonra istedikleri gibi bir netice alabilmeleri için, estetik operasyonlarından önceki sürecin oldukça iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Ülkemizin dünyada en fazla estetik yaptıran ülkeler sıralamasında dokuzuncu sırada olması, halkımızın estetik operasyonlara olan ilgisini de gözler önüne seriyor. Bu yazımızda sizlere, estetik yaptırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler sunarak, bu önemli süreç için farklı bilgiler edinmenizi sağlayacağız.

Estetik yaptırmadan önce, dikkat edilmesi gerekenler

1- İsteklerinizi tam olarak ifade edin.

Doktora başvurmadan önce, kafanızda her şeyi netleştirin. Estetisyene giderek, -Acaba nasıl bir estetik yapabiliriz?- yerine, bu sorunun cevabını önce kendiniz verdikten sonra, uzmanından da ekstra fikir alın. Belirsiz ifadelerle gittiğinizde, operasyonun ardından tam istediğiniz sonucu alamamış olabilirsiniz. Zira estetisyenin beğenisi ile, sizin beklentileriniz farklı olabilir.  Doktorun sizi daha iyi anlayabilmesi için, örneğin burun estetiği yaptıracaksanız, burnunu beğendiğiniz birinin fotoğrafını yanınızda götürerek kendinizi daha iyi anlatabilirsiniz.

Aynı zamanda doktorunuzu can kulağı ile dinleyerek, size uygulanacak operasyonun tam olarak nasıl olacağını anlayın. Estetik ameliyatlarının, neredeyse tamamı başarılı geçmektedir. Ancak hasta ve doktorun birbirlerini yeteri kadar anlayamamış olmaları, bu başarı oranını düşürmektedir.

2- Doğru hekimi bulun.

Estetik operasyonları, kişinin görüntüsünde ufak ya da büyük çaplı değişiklikler istemelerinden dolayı yapılmaktadır. Bu nedenle operasyonu gerçekleştirecek doktoru çok iyi araştırmanız, estetik yaptırmadan önce yapılması gerekenler arasında önemli yer tutmaktadır. Hatta mümkünse doktorun, önceden çalıştığı hastaneleri, akademik kariyerini ve estetik yaptığı kişileri araştırarak bilgi alın.  Tüm bu araştırmalarınız olumlu yönde tamamlanmış ise, son olarak doktorunuzla yüz yüze konuşarak kesin olarak ikna olun. İçinizde şüpheler var ise, daha detaylı araştırmalar yapın ya da kendisine açık bir şekilde gerekenleri sorun.

3- Estetiği  basite almayın.

Estetik uzmanları, operasyondan sonra hastalarının kısa sürede iyileşerek, mutlu bir şekilde normal yaşantılarına dönmelerini ister. Modern plastik cerrahinin oldukça gelişmiş olması, yapılacak operasyonun basit olduğu anlamına gelmez. Nihayetinde bir cerrahi işlem olması nedeniyle, oldukça ciddi bir işlemdir. Yolunda gitmeyen bir botoks işlemi bile, hastanın haftalar boyunca mutsuzluğuna neden olabilir ve psikolojik bir takım sorunları da beraberinde getirebilir.

4- Ani duygusal değişimlerin ardından, estetik olmaya karar vermeyin.

Doğru yapılan estetikler, hastanın hayatını oldukça olumlu etkilemektedir. Hastanın kendine olan öz güvenini kazanmasına ve mutlu olmasına yardımcı olur. Ancak estetik ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gereken en önemli maddelerden birisi de, hastanın eşinden boşanma, ayrılma, bir yakınını kaybetme veya çok büyük maddi kayıplar yaşama gibi, önemli duygusal değişimlerin ardından karar vermemesi gerektiğidir. Özellikle kadınların duygusal değişimlerle birlikte ani kararlar verdikleri düşünülürse, durumun ciddiyeti daha net ortaya çıkmaktadır. Estetik operasyona karar vermek ve yaptırmak, kuaföre gitmekle aynı değildir. Bu nedenle duygusal dünyanızın daha sakin olduğu zamanlarda, estetik yaptırma kararını almanız önemlidir.

5- Gerçekçi olun. Uç noktalardan uzak durun.

Estetik yaptırmaya karar vermişseniz, gerçekçi bir karar olmasına dikkat edin. Operasyonun ardından doğal sonuçlar elde etmeye bakın. Zira en güzel estetik uygulamalarının, fazla belli olmayan estetikler olduğu yapılan anketler ve araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Estetikte alınabilecek olumlu sonuç oranını, hastanın anatomik yapısının belirlediğini unutmayın. Siz bu sınırları zorladığınızda, olumsuz görüntü alma riskinin artacağını unutmayın. Evet çok sevdiğiniz bir ünlünün, o çok güzel  burnuna sahip olmak isteyebilirsiniz. Ancak o burnun yüzünüzde tek durmayacağını, yüzünüzle bir bütün halinde olacağını da aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle her şeyden önce, yüz yapınıza en uygun burunu istemeniz en ideal olanıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz