"Erdoğan gitmelidir" biçiminde kapak yapan Economist, seçim sonuçlarını bu türlü gördü

“Erdoğan gitmelidir” biçiminde kapak yapan Economist, seçim sonuçlarını bu türlü gördü

Dünyanın önde gelen ekonomi yayınlarından The Economist’in, 14 Mayıs seçimlerine günler kala “Erdoğan gitmelidir” biçiminde bir kapak yapması büyük reaksiyon çekmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise toplumsal medya hesabından bir paylaşım yaparak “Küresel güçlerin operasyon aygıtı olan mecmuaların kapaklarıyla iç siyasetimizin yönlendirilmesine, ulusal iradeye parmak sallanmasına müsaade vermeyeceğiz. Türkiye Yüzyılı’yla inşallah tüm bu diplomatik muvaffakiyetleri tepeye taşıyacağız.” demişti.

İKİNCİ ÇEŞİDİ İŞARET ETTİLER

Dün ise Türkiye sandık başına gitti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, rakiplerini geride bırakarak yüzde 49.42 oranında oy aldı. The Economist ise seçim sonuçlarını internet sitesinde birinci sıradan verdi. Erdoğan’ın aldığı oy oranına dikkat çeken Economist, 50+1 kuralına nazaran seçimlerin ikinci cinse kalma ihtimalini de belirtti.

“MUHALEFETİN HAYAL EDEBİLECEĞİ EN BERBAT SONUÇ”

Söz konusu haberde, “Erdoğan için açık bir zafer olmasa da, ülkedeki muhalefetin hayal edebileceği en berbat sonuçtu. 6 muhalefet partisinin oluşturduğu Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sırf %45 oy alabildi. Lakin bu oy oranı, hem anketörlerin hem de Kılıçdaroğlu’nun beklediğinin çok altında kaldı.” sözleri yer aldı.

The Ecomist, seçim öncesi bu kapak ile okurlarının karşısına çıkmıştı: