Enuygun'dan 19 Mayıs tatili için üç günlük rota teklifleri

Enuygun’dan 19 Mayıs tatili için üç günlük rota teklifleri

Enuygun.com 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın hafta sonu ile birleşmesiyle ortaya çıkan üç günlük tatil için seyahat teklifleri paylaştı.

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, 19 Mayıs tarihinin cuma gününe denk gelmesi, seyahatseverler için üç günlük tatil fırsatı sunuyor. Enuygun.com, 19 Mayıs tatilinde yeni yerler keşfetmek ve keyifli bir bahar tatili yapmak isteyenler için çeşitli rotalar öneriyor.

Öneriler ortasında birinci sırada yer alan ve her mevsim hoşluğuyla ilgi çeken Kapadokya, kısa tatillerin gözdesi olarak öne çıkıyor. Peribacaları ve vadileriyle açık hava müzesi niteliğinde bir kültür şöleni sunan bölge, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kıymetlere ve çömlek imalinden safariye kadar farklı aktivitelere konut sahipliği yapıyor.

Bursa; mutfağı, dini yapıları ve tarihi konutlarıyla kültürel bir miras olarak öne çıkarken, büyük kentlere yakınlığıyla 19 Mayıs tatili için ülkü rotalar ortasında bulunuyor. Kaplıca tesislerinden tabiat otellerine kadar farklı konaklama seçeneklerine sahip Bursa’da gezilecek yerler ortasında Koza Han, Uzun Çarşı, Atatürk Konutu Müzesi, Cumalıkızık, Misi Köyü ve Irgandı Köprüsü üzere çok sayıda tarihi ve turistik bölge ve yapı yer alıyor.

Ayvalık ve Safranbolu sakin tatil imkanı sunuyor

Hem yaz hem de bahar tatili için önerilen birinci rotalar ortasında bulunan Ayvalık, farklı kültürlerin yansımalarını görme imkanı sunuyor. Ayvalık’ta Cunda Adası’ndan Sarımsaklı Plajı’na kadar farklı seyahat şekillerine uygun gezilecek yerler yer alıyor.

Ayvalık, dostlar ve aile ile vakit geçirilebilecek lezzetli ve kaliteli restoranlarının yanı sıra sakin ve sade atmosferiyle turistleri cezbediyor.

Anadolu mimarisinin korunmuş en üstün örneklerinin yer aldığı Safranbolu, bu tatilde favori rotalar ortasında öne çıkıyor. Eski konaklarda geceleme talihi sunan ve Türkiye’nin kültürünün derinlemesine hissedilebildiği Safranbolu’ya otobüsle yapılacak kısa bir seyahatle ulaşmak mümkün.

Edirne ve Samsun tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkıyor

Tarihi ve doğal güzellikleriyle konuklarını bekleyen Edirne’de, bu mevsimde Meriç Irmağı üzerinde sandal ve kano seyahatleri yapılabiliyor. Meriç’in ana kollarından Tunca Irmağı ve kıyısında da benzeri aktiviteleri yapma ve su kuşlarını izleme imkanı bulunuyor. Her iki ırmak üzerindeki tarihi köprüler, konukları mimari özellikleriyle etkiliyor.

Saros Körfezi’ne bakan Gökçetepe Tabiat Parkı’nda yapılcak tabiat yürüyüşleri konukların ruhunu dinlendiriyor. Araç kiralayarak çok rahat biçimde hoşlukların keşfedilebileceği Edirne’de, Osmanlı’ya başşehirlik yapmış bir kentin tüm medeniyeti görülebiliyor.

Alternatif teklifler ortasında yer alan Samsun, 19 Mayıs tatilini Ulusal Uğraş’ın başladığı yerde anmak isteyenler için öne çıkıyor. Bandırma Vapuru ve Ulusal Gayret Parkı’nın görülecek yerler ortasında birinci sırada yer aldığı Samsun’da ayrıyeten Amazon Köyü, Atakum, Havza da gezilecek yerler ortasında bulunuyor. Samsun’da “ne yenilir” sıkıntıya ise en çok “Bafra pidesi” yanıtı veriliyor.

Kaynak: AA / Uğur Aslanhan – İktisat