En zehirli mantarın panzehri olabilecek sistem keşfedildi

En zehirli mantarın panzehri olabilecek sistem keşfedildi

Yeni bir araştırmada, en zehirli mantarlardan biri olarak bilinen “köygöçüren”in panzehrinin bulunmuş olabileceği bildirildi.

New Atlas’ın haberine nazaran, Çin’deki Sun Yat-sen Üniversitesinde yapılan yeni bir araştırmada, en zehirli mantarlardan “köygöçüren”in mümkün panzehrinin bulunduğu belirtildi.

Araştırmada bilim insanları, ABD Federal Besin ve İlaç Yönetimi tarafından onaylanan, Kümelenmiş Tertipli Aralıklı Kısa Palindromik Tekrarlar (CRISPR-Cas9) olarak isimlendirilen genom düzenleme sistemini kullandıklarında, kimyasalların köygöçüren mantarının ürettiği toksinleri etkisiz hale getirebildiğini ve kobay farelerin hayatlarını kurtarabildiğini tespit etti.

CRISPR-Cas9, DNA zincirlerini kesmeye ve tekrar birleştirmeye imkan sağlayan formül olarak biliniyor. CRISPR-Cas9 ile bakteri ve virüs bulaşmış hücrelerin genetiğiyle oynanarak ilaç kullanılmadan tedavi edilebiliyor.

Köygöçüren verilen metodun denendiği farelerden yüzde 50’si kurtulurken, prosedürün uygulanmadığı farelerden ise sırf yüzde 10’u hayatta kaldı.

Ancak araştırmacılar, geliştirdikleri formülün tesirinin fakat gerçek hadiselerde test edildikten sonra anlaşılacağını aktardı.

Gösterişli bir mantar olan köygöçüren, yenilebilen bir mantarın yanında yetişebiliyor. Ayırt edebilmek için dikkat alımlı kimi özelliklerinin bilinmesi gerekiyor.

Üst kısmı yeşil olan mantarın, alt kısmının ise beyaz olduğu biliniyor. Ayrıyeten öbür zehirli mantarlarda olduğu üzere kök kısmında yumurtaya misal bir kısım bulunuyor.

Kaynak: AA / Sıhhat