En zehirli mantarın panzehri olabilecek metot keşfedildi

En zehirli mantarın panzehri olabilecek metot keşfedildi

Yeni bir araştırmada, en zehirli mantarlardan biri olarak bilinen “köygöçüren”in panzehrinin bulunmuş olabileceği bildirildi.

New Atlas’ın haberine nazaran, Çin’deki Sun Yat-sen Üniversitesinde yapılan yeni bir araştırmada, en zehirli mantarlardan “köygöçüren”in mümkün panzehrinin bulunduğu belirtildi.

Araştırmada bilim insanları, ABD Federal Besin ve İlaç Yönetimi tarafından onaylanan, Kümelenmiş Nizamlı Aralıklı Kısa Palindromik Tekrarlar (CRISPR-Cas9) olarak isimlendirilen genom düzenleme yolunu kullandıklarında, kimyasalların köygöçüren mantarının ürettiği toksinleri etkisiz hale getirebildiğini ve kobay farelerin hayatlarını kurtarabildiğini tespit etti.

CRISPR-Cas9, DNA zincirlerini kesmeye ve yine birleştirmeye imkan sağlayan metot olarak biliniyor. CRISPR-Cas9 ile bakteri ve virüs bulaşmış hücrelerin genetiğiyle oynanarak ilaç kullanılmadan tedavi edilebiliyor.

Köygöçüren verilen yolun denendiği farelerden yüzde 50’si kurtulurken, prosedürün uygulanmadığı farelerden ise sadece yüzde 10’u hayatta kaldı.

Ancak araştırmacılar, geliştirdikleri sistemin tesirinin lakin gerçek olaylarda test edildikten sonra anlaşılacağını aktardı.

Gösterişli bir mantar olan köygöçüren, yenilebilen bir mantarın yanında yetişebiliyor. Ayırt edebilmek için dikkat cazibeli birtakım özelliklerinin bilinmesi gerekiyor.

Üst kısmı yeşil olan mantarın, alt kısmının ise beyaz olduğu biliniyor. Ayrıyeten öteki zehirli mantarlarda olduğu üzere kök kısmında yumurtaya misal bir kısım bulunuyor.

Kaynak: AA / Sıhhat