Temiz hava solumak en temel insan haklarından. Ancak kirliği bağlı gelişen hastalık ve ölümlerle ilgili veriler, aldığımız her nefesle ciğerlerimize ‘zehir‘ gönderdiğimize dair alarm veriyor. WHO‘nun açıkladığı ”Avrupa‘nın En Kirli 10 Şehri” arasında ne yazık ki Isparta da var.

 -Türkiye’de yılda 34 bin kişi hava kirliliği kaynaklı yaşamını yitiriyor

Dünya’da her yıl 8 milyon insan hava kirliliği kaynaklı hastalıklar sonucu yaşamını yitiriyor. Beş yaş altı çocuklarda görülen 10 ölümden 1’inin nedeni kirli hava.

Hava kirliliği, insan sağlığı üzerinde anne karnından itibaren etkili olmaya başlıyor. Hamile kadınlarda erken doğum veya düşük olasılığını yükseltiyor.

15 yaş altındaki 2.4 milyar çocuk Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği hava kalitesi standartlarının çok üzerinde İnce Partikül Madde’ye (PM2.5) maruz kalıyor.

15 yaş altındaki çocukların yüzde 93’ü sağlık ve gelişimlerini ciddi şekilde riske atacak kadar kirli hava soluyor. Kirli hava çocukların bilişsel yeteneğini olumsuz etkiliyor. Astım ve çocukluk çağı kanserini tetikleyebiliyor. Kirli hava akciğer kanseri, KOAH, astım atakları, tüberküloz, kalp ve damar hastalıkları, inme başta olmak üzere birçok soruna neden olabiliyor.

Türkiye için yapılan tahminler de çok vahim. Soluduğu kirli hava nedeniyle her yıl 34 bin fazla kişinin erken öldüğü tahmin ediliyor.

Greenpeace Akdeniz Projeler Sorumlusu Deniz Bayram, Isparta’nın Avrupa’nın havası en kirli 8 şehrinden biri olduğunu ifade ediyor. Bayram, şöyle diyor:

”Türkiye’nin havası gitgide solunamaz hâle geliyor.  Yanlış kentleşme, ulaşım ve sanayi kaynaklı hava kirliliğinin kontrol altına alınmaması, astım, KOAH, kanser gibi hastalıkları olarak geri dönüyor.

2017 yılında, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) (PM2.5 verilerini baz aldığı) raporuna göre Avrupa’nın havası en kirli 10 şehrinin 8’i Türkiye’de (Batman, Hakkâri, Gaziantep, Siirt, Afyonkarahisar, Karaman, Iğdır ve Isparta) yer alıyor.

Sağlığa çok ciddi olumsuz etkileri olan kum tanesinden bile küçük parçacık maddelere (PM2.5) dair henüz tüm Türkiye’de ölçüm yapılmıyor. Bu kirletici maddenin insan sağlığı açısından kontrol altına alınmasını öngören hukuksal bir düzenlememiz de yok.

‘Hava kirlendiğinde insanlar ne yapmalı?’, ‘hangi bölgeler için temiz hava eylem planı var?’ ve ‘nasıl uygulanıyor?’ gibi yanıtlanması gereken sorular var.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz