Duygu'nun müebbet yiyen katiline, 1 milyon liralık rekor tazminat cezası

Duygu’nun müebbet yiyen katiline, 1 milyon liralık rekor tazminat cezası

Muratpaşa ilçesinde oturan 2 çocuk annesi His Çelikten, 6 Eylül 2020’de fatura ödemek için meskenden çıktı. Kent merkezine gelen Çelikten, sevgilisi Veli Ünder’in arabasına bindi ve bir daha haber alınamadı.

CESEDİ TOPRAĞA GÖMÜLÜ HALDE BULUNDU

7 Eylül 2020’de polisi arayan Veli Ünder, “Kardeşim acil yetişin. Varsak’tan geçiyordum. Bir adam bayana sıktı. Yetişin, ormanın içinde. Varsak’ın üstünde” dedi ve telefonu kapattı. Vilayet Emniyet Müdürlüğü takımları, iz takip köpekleri ve dronlar ile ormanda geniş çaplı arama yaptı. 19 Eylül 2020 günü saat 11.00 sıralarında, üzeri kısmen taşla kapanmış, gömülü bayan cesedi bulundu. Sırtı ve göğsünden bıçaklandığı, başına sert cisimle vurulduğu belirlenen cesedin çürüdüğü, başının da bedeninden ayrıldığı görüldü. Kan örneği alınarak yapılan DNA incelemesinde, ölen kişinin His Çelikten olduğu belirlendi.

SEVGİLİSİ CİNAYETİ İTİRAF ETTİ

Annesi ve kardeşi, Çelikten’i cesedinin üzerinde bulunan kıyafet, küpe ve kolyeden teşhis etti. Polis, bayanın son olarak birlikte görüldüğü Veli Ünder’i yakalamak için çalışma başlattı. Ünder, 29 Eylül’de Muğla’nın Fethiye ilçesindeki ormanda saklandığı kulübede yakalandı. Gözaltına alınan sorgusunda cinayeti işlediğini itiraf eden Veli Ünder, tutuklandı. Soruşturmayı genişleten polis, Veli Ünder’in, His Çelikten’in cansız vücudunu, arkadaşı Mahsun Demiralp ile Serhat ve Doğukan Özcan kardeşlere 50 bin TL karşılığı gömdürdüğünü tespit etti. Polis tarafından gözaltına alınan 3 kuşkulu de tutuklandı.

1 MİLYON LİRA MANEVİ TAZMİNAT ÖDEYECEK

Şüpheliler hakkında Antalya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. 2021 yılında görülen karar duruşmasında, Veli Ünder’e ‘kasten öldürme’ kabahatinden ömür uzunluğu mahpus cezası verildi. Başka sanıklar Mahsun Demiralp, Serhat ve Doğukan Özcan da 4’er yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Bu sanıklar, cezaevinde kaldıkları müddet göz önünde bulundurarak tahliye edildi. Karar, Yargıtay tarafından onandı. Karardan sonra His Çelikten’in ailesi, sanık Ünder hakkında ‘manevi tazminat’ davası açtı. Antalya 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmada karar çıktı. Sanık Ünder’in, His Çelikten’in annesi Leyla Çelikten’e 800 bin lira, kardeşi Anıl Çelikten’e ise 200 bin lira olmak üzere toplam 1 milyon lira manevi tazminat ödemesine hükmedildi.

“BU KARAR, TÜRKİYE’DE BİR REKORDUR”

Çelikten ailesinin avukatı Semih Gökpınar, “Karar katılaştıktan sonra Çelikten’in ailesi, sanığın yalnızca mahpus cezası almasını değil; maddi olarak da cezalandırılmasını istiyordu. Bu nedenle manevi tazminat davası açıldı. Manevi tazminat cezası davası da sonuçlandı. Mahkemenin kararına nazaran; toplamda anne ve kardeşe 1 milyon lira manevi tazminat ödenmesine karar verildi. Bu karar, Türkiye’de bir rekordur. Maksadımız; rastgele bir maddi gelir sağlamak değil, katilin maddi olarak da cezalandırılması. Bu davayı açarken emelimiz; bayan cinayetlerine dikkati çekmek, katillerin yalnızca mahpus değil, maddi tazminatla da cezalandırılmasıydı” diye konuştu.

Türkiye’de maddi tazminat konusunda emsal bir karar alındığını söyleyen Gökpınar, “Türkiye’de bu bahiste bu sayılar birinci kez ortaya çıktı. Emsal teşkil edecek bir karardır. Bu kararın bayan cinayetlerine tesiri olur. Mahkemenin kararlarıyla birlikte bayan cinayetlerinin azalacağını düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Aslı Duran – Şimdiki