Dünyaca ünlü Akvaryum Koyu'nda kriz! Tarla sahibi girişte para almaya başlayınca, tatilciler belediye liderine koştu

Dünyaca ünlü Akvaryum Koyu’nda kriz! Tarla sahibi girişte para almaya başlayınca, tatilciler belediye liderine koştu

Çanakkale’nin Kuzey Ege Denizi’ndeki turizm cenneti Bozcaada ilçesinde dünyaca ünlü Akvaryum Koyu’nda 2 kere yaşanan kapı krizinin akabinde bu kere de arsa sahibi tarafından bariyer konarak, koya girmek isteyen tatilcilerden fiyat alınması krizi yaşandı.

FAALİYET MÜSAADESİZ OLDUĞU GEREKÇESİYLE DURDURULDU

Tarla sahibinin adaya gelen tatilcilerden, Akvaryum Koyu’na girmeleri karşılığında 150 TL giriş fiyatı alması reaksiyon çekti. Bozcaada Belediye Lideri Hakan Can Yılmaz, faaliyetin müsaadesiz olduğu gerekçesiyle durdurulduğunu belirtti.

TARLA SAHİBİ DAHA EVVEL DE GİRİŞE KAPI KOYMUŞTU

Bozcaada’da 2015 yılında, dünyaca ünlü Akvaryum Koyu’na giden tek yol, koyun gerisindeki arazinin sahibi tarafından demir kapı konularak kapatılmıştı. Denize girmek için gelen turistler kapalı kapıyı görünce büyük şok yaşamıştı. Akvaryum Koyu’na ulaşımın sağlandığı tek yolda 2018 yılında ikinci defa kapı krizi yaşanmıştı. Ortadan geçen 5 yıl içinde Akvaryum Koyu’nda 2 defa yaşanan kapı krizinin akabinde bu defa de giriş fiyatı krizi yaşandı.

TATİLCİLER DURUMU BELEDİYEYE BİLDİRDİ

Kuzey Ege’nin turizm cenneti Bozcaada ilçesine 9 günlük Kurban Bayramı tatili için gelen tatilciler, Akvaryum Koyu’nda denize girmek istedi. Koyun girişine gelen tatilciler, girişteki yol üzerinde bariyer görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Arazi sahibi Naci Erdoğan tarafından koya girmek isteyen tatilcilerden 150 TL fiyat alınması reaksiyon çekti. Tatilciler durumu, kaymakamlık ve belediyeye bildirdi. Koya girişte alınan 150 TL fiyat alımı Belediye tarafından faaliyetin müsaadesiz olduğu nedeniyle durduruldu.

BELEDİYE LİDERİ YILMAZ: MÜHÜRLEME SÜRECİ UYGULANDI

Bozcaada Belediye Lideri Hakan Can Yılmaz, faaliyetin müsaadesiz olduğu gerekçesiyle durdurulduğunu belirterek, “25 Haziran Pazar günü vatandaşlardan gelen şikayet üzerine 478 parselde bulunan Akvaryum Koyu’na inen yol üzerinde rastgele bir geçerli iş yeri açma ya da çalıştırma fırsatı olmaksızın giriş fiyatı altında fiş kesip fiyat almak kaydıyla ticari faaliyette bulunduğu tespit edilmiş ve buna istinaden de belediye tarafından yetkili yönetimlerden adabına uygun olarak iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı alınmadan iş yeri açılamaz ve çalıştırılamaz kararı doğrultusunda buradaki ticari faaliyet sonlandırılmış ve işletme tarafından mühürleme süreci uygulanmıştır. Bunun devamı halinde de hukuksal ve idari takibin yapılacağı malikine iletilmiştir. Ayrıyeten de bu yapılan süreçte yeniden birebir gün 25 Haziran Pazar günü Bozcaada Kaymakamlığı’na ve kişinin kendisine bir yazı yazarak durumu bildirdik” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mustafa Suiçmez – Turizm