Dışişleri'nden Etiyopya ile TPLF arasındaki mutabakata ilişkin açıklama

Dışişleri’nden Etiyopya ile TPLF arasındaki mutabakata ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Etiyopya hükûmeti ile isyancı Tigray Halkların Kurtuluş Cephesi’nin (TPLF) yürüttüğü barış görüşmelerinde Etiyopya’nın kuzeyindeki çatışmaların sonlandırılması hususunda mutabakata varılmasından memnuniyet duyulduğunu belirtti.

Bakanlıktan, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ev sahipliğinde Etiyopya hükûmeti ile Tigray Halkların Kurtuluş Cephesi’nin yürüttüğü barış görüşmelerine ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Hükümeti ile Tigray Halkların Kurtuluş Cephesi’nin yürüttüğü barış görüşmelerinde Etiyopya’nın kuzeyindeki çatışmaların sonlandırılması hususunda mutabakata varılmasından memnuniyet duyuyor, söz konusu mutabakatın kalıcı olmasını temenni ediyoruz" ifadesine yer verildi.

Söz konusu görüşmelere öncülük eden Afrika Birliği, ev sahibi Güney Afrika Cumhuriyeti ve katkı sağlayan tüm tarafların gayretlerinden dolayı kutlandığı açıklamada, Türkiye’nin barış ve huzurun tesisi için Etiyopya’ya her türlü desteği vermeye hazır olduğu yinelendi.

Etiyopya’da hükûmet ile TPLF arasında Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yürütülen barış görüşmelerinde tarafların düşmanlıklara son verme konusunda anlaşmaya vardığı vurgulanmıştı.