Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "50+1'den geri dönülmesi kelam konusu mu?" sorusuna cevap: Seçimden sonra bu türlü bir adım atılabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “50+1’den geri dönülmesi kelam konusu mu?” sorusuna cevap: Seçimden sonra bu türlü bir adım atılabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı ortak yayında gazetecilerin sorularını yanıtlayarak gündeme ait açıklamalarda bulundu. Erdoğan’a farklı ayrı partilerin birleşerek ittifak yaptığı hatırlatılarak”50+1’den geri dönülmesi kelam konusu mu?” diye soruldu.

“SEÇİMDEN SONRA BU TÜRLÜ BİR ADIM ATILABİLİR”

Erdoğan, şöyle karşılık verdi: “Böyle bir yapılanmaya, bu türlü bir düzenlemeye katılacak olan siyasi partiler olursa bunun olmaması kelam konusu değil, olabilir. Doğrusu ben de olmasından yanayım. Buradaki 50 +1 oran itibariyle 50 +1 değil. Yüzde 50 +1 oy demek. Bu seçimden sonra bu türlü bir adım atılabilir.

“BÖYLE BİR ADIM ATILIRSA TARAFTARIM”

Bu adım karşılık bulursa, Anayasa değişikliği getiriyor. Olmaması için neden yok. Bu türlü bir adım atılırsa taraftarım. Bir sonuç alırsak seçim süreçleri çok daha rahat olacaktır, kolay olacaktır.”