CHP'nin 2. tıp stratejisi netleşti! Kılıçdaroğlu, partiyi terörle ilişkilendiren algıyı aksine çevirmeyi planlıyor

CHP’nin 2. tıp stratejisi netleşti! Kılıçdaroğlu, partiyi terörle ilişkilendiren algıyı aksine çevirmeyi planlıyor

14 Mayıs’ta gerçekleştirilen 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 49.50 oyuna karşılık, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44.89 oy aldı. Milletvekilliği seçimlerinde ise Cumhur İttifakı yüzde 49,46 oyla 267 vekil çıkarırken, Millet İttifakı ise yüzde 35.02 oyla 169 vekil çıkardı.

MİLLET İTTİFAKI 2. CİNS İÇİN KOLLARI SIVADI

İlk tıpta hiçbir adayın yüzde 50’yi geçememesi ile birlikte Türkiye’nin 28 Mayıs’ta 2. cins için sandığa gideceği katılaştı. Bu durumda her iki ittifak da 2. tıp stratejileri için yine kolları sıvadı. Ortadaki yüzde 4,61’lık oy oranına kapatmak için harekete geçen CHP cephesinde ise çalışmalar sürat kesmeden devam ediyor.

POLİTİKA “GÜVENLİK” PROBLEMLERİ ÜZERİNE KURULACAK

Kulislere düşen son bilgilere nazaran Millet İttifakı ise yeni strateji üzerinde çalışıyor. Buna nazaran, 28 Mayıs için siyasetin “güvenlik” sorunları üzerinden oluşturulacağını öğrenilirken, 9 aydır sürdürülen ve etkisiz bulunan “Sana Kelam Baharlar Gelecek” kampanyası da rafa kalkacak. Bunun yerine daha agresif bir lisan benimsenecek.

PARTİYİ TERÖRLE İLİŞKİLENDİREN ALGI BİLAKİS ÇEVRİLECEK

İsmail Saymaz’ın köşe yazısında aktardığı kulis bilgilerine nazaran Kılıçdaroğlu, partisini terörle ilişkilendiren algıyı aksine çevirmeyi planlanıyor. Geliştirilen stratejiye nazaran terör ve güvenlik siyasetleriyle ilgili karşı duruş gösterilecek. “PKK ile FETÖ ile asıl siz iç içesiniz” diye çıkış yapılacak. “Bir tek çakıl taşımızı kimseye kaptırmayacağız” vurgusu öne çıkarılacak. Suriyeliler ve kaçak göçmenler sorununun altı çizilecek.

HÜDA PAR – AK PARTİ ALAKASINDAN VURULACAK

Öte yandan Millet İttifakı’nın 2. cins stratejinde AK Parti ve Hüda Par ortasındaki ilgi vurgulanacak. HÜDA-PAR ve Hizbullah bağına dikkat çekilerek, “Hizbullah’ı meclise soktunuz” denilecek. Hüda Par’ın “Türküm” demediğine de vurgu yapılacak.

SİNAN OĞAN VE ÜMİT ÖZDAĞ İLE BİR ORTAYA GELİNECEK

Ayrıca 14 Mayıs seçimlerinde yüzde 5 olan Sinan Oğan ve Ümit Özdağ ile bir ortaya gelinecek. Kılıçdaroğlu’nun bugün yahut yarın Oğan’ı arayabileceği tabir edilirken, Muharrem İnce ile temas kurulması beklenmiyor.