CHP'li Özel'den gündem yaratacak sav: Meclis'teki yemin merasimi HÜDA PAR'ın itirazı nedeniyle ertelendi

CHP’li Özel’den gündem yaratacak sav: Meclis’teki yemin merasimi HÜDA PAR’ın itirazı nedeniyle ertelendi

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel katıldığı televizyon programında seçimler ve 2’nci çeşide ait kritik değerlendirmelerde bulundu.

“HÜDA PAR’IN İTİRAZLARI NEDENİYLE ERTELENDİ”

Canlı yayında gündem yaratacak bir tezde bulunan Özel, Meclis’te 24 Mayıs’ta yapılması beklenen yemin merasiminin Cumhur İttifakı bileşeni HÜDA PAR’ın itirazları nedeniyle ertelendiğini söyledi.

“GEÇEN SEFER DE TEKRAR 11. GÜNDE YEMİN MERASİMİNİ YAPMIŞTIK”

Özel şunları kaydetti: “1999’dan bugüne kadar yemin merasimi, 10. gün ile 14. gün ortasında daima olmuş ki evvelden Anayasa’da resmi sonuçların ilanının 5’nci günü yemin merasimi olmalı deniyordu, artık 3’üncü günü… Yani 2 gün evvel olmasını bekleriz. Yani 8’inci gün ile 12’nci gün ortasında yemin merasiminin olup bitmesi lazım. Geçen sefer de tekrar 11. günde yemin merasimini yapmıştık.

“YEMİN METNİNİN PROBLEMLİ OLDUĞUNU SÖYLEDİLER”

Şu anda yemin merasimini ikinci cinsten sonraya bırakmaya çalışıyorlar. Sebebi şu; HÜDA PAR’lı arkadaşlar, 4 milletvekili, AK Parti’nin Meclis’e taşıdığı o 4 HÜDA PAR’lı… Hani “Türk bayrağı olmasın” diyen, ‘Türk milleti yoktur’ diyen HÜDA PAR’lılar yemin metnine itiraz ediyorlar. ‘Yemin metni sorunlu’ diyorlar. Zira orada ‘Atatürk unsur ve inkılaplarına’ tabirine itiraz ediyorlar, ‘Türk milleti önünde ant içerim’ sözüne itiraz ediyorlar, ‘biz Türk milleti önünde ant içmeyiz’… Bu metin değişmelidir diyorlar.

“YAYIMLANMASIN DİYE YSK’YA BASKI YAPIYORLAR”

Bunu söyledikleri için HÜDA PAR’lılar, yemin krizi yaşanıp da millet AK Parti’nin ne yaptığını göresin diye yemini ileri almaya çalışıyorlar. Nasıl alacaklar? Resmi sonuçlar yayımlandıktan sonraki 3. gün olması gerekiyor ya yemin merasiminin, yayımlanmasın diye YSK’ye baskı yapıyorlar.”

YAPICIOĞLU’NDAN “YEMİN EDECEK MİSİNİZ?” SORUSUNA YANIT

Hizbullah’ı terör örgütü olarak görmediğini söyleyen HÜDA PAR Genel Lideri Zekeriya Yapıcıoğlu, seçimlerden evvel katıldığı Habertürk’te “2015 yılında milletvekili yeminini eleştiriyorsunuz. Seçilince yemin edecek misiniz?” sorusuna “Bakacağız” diyerek cevap vermişti.