CHP'den seçim tutanağı açıklaması: 2 bin 269 sandıkta farklılık tespit ettik

CHP’den seçim tutanağı açıklaması: 2 bin 269 sandıkta farklılık tespit ettik

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Muharreme Erkek, partisinin genel merkezinde açıklamalarda bulundu. Erkek, toplumsal medyada da gündeme gelen 14 Mayıs seçimleri sonrası Yüksek Seçim Konseyi tutanaklarında tespit edilen tutarsızlıklara değindi.

“YÜZDE 99.9 ORANINDA ISLAK İMZALI TUTANAKLARI SİSTEME GİRDİK”

Erkek’in açıklamaları şöyle: “Bilgileriniz üzere 14 Mayıs’taki seçimde yurt içinde 192 bin 214 sandığımız vardı, yurt dışında 9 bin 593 sandığımız vardı, toplam 201 bin 807 sandığımız vardı. Bu sandıkların tamamına yakınında, yani yüzde 99.9 oranında ıslak imzalı sandık sonuç tutanaklarını sistemimize girdik. O küçücük oranı da denetimlerini yapıyoruz, sistemimize gireceğiz.

“HER BİR OYU TAKİP EDİYORUZ”

Öncelikle bizim sistemimiz nasıl çalışıyor bunu paylaşayım. Oylar kullanılıyor, sandıklar açılıyor, sayım döküm süreçleri yapılıyor, sandık sonuç tutanakları hazırlanıyor, imzalanıyor, bu sandık sonuç tutanağını bizim sandık heyeti üyemiz yahut müşahitimiz okul sorumlumuza ulaştırıyor, o da ilçe başkanlığımıza, o da bunu sisteme girdiğinde otomatik olarak genel merkezimiz bunu görüyor. Ve bu sandık sonuç tutanağı sisteme girildiğinde birebir sandık sonuç tutanağı da YSK’nın sistemine girmişse ve ortada bir farklılık varsa bizim sistemimizde kırmızı alarm veriyor. Bizim kendi sandık sonuç tutanağımız ile YSK’nın ortasında bir uyuşmazlık var ise bizim sistemimizde kırmızı alarm veriyor. Bunu hem genel merkez hem vilayet hem ilçe görüyor. Yani son derece sağlıklı bir alt yapımız ve sistemimiz var. Zira bizim için seçmenin iradesi her şeyin üstündedir. Her bir oyu takip ediyoruz.

“2 BİN 269 SANDIK TUTANAĞINDA FARKLILIK TESPİT ETTİK”

Size tam sayıları vereceğim. Cumhurbaşkanlığı için evvel vereyim. Biliyorsunuz cumhurbaşkanlığı için başka milletvekilliği için farklı tutanaklar düzenleniyor. Toplam 201 bin 807 sandık. Cumhurbaşkanlığı için 2 bin 269 sandık tutanağında farklılık tespit ettik. Doğal 4 adayın da lehine, aleyhine olabilir. Ayrıyeten bizim adayımız aleyhine olanları da ayrıyeten tespit ediyoruz. Bunların itirazları pazartesi 17.00 itibariyle yapıldı. Biliyorsunuz 17.00’de itirazlar son buldu. Milletvekilliği için toplam 4 bin 825 sandıkta uyuşmazlık tespit ettik, CHP ve GÜZEL parti aleyhine. Ve bunların da itirazları dün 15.00 itibariyle bitti.

“İTİRAZLAR YAPILDI, SÜREÇ TAKİP EDİLİYOR”

Şu bilgiyi de vereyim biliyorsunuz, ilçe seçim şuralarında birleştirme tutanakları düzenlenirken, birtakım maddi yanılgılar da ilçe seçim heyetleri tarafından düzeltiliyor, itiraz olmadan da düzeltiliyor. Birkaç örnek vereceğim, kırmızı yandı bunu biz de görüyoruz vilayet ve ilçe başkanlıkları da görüyor ve itirazları ilçe liderleri ilçe seçim heyetlerine yapıyor. Örneğin, cumhurbaşkanlığı için Sultangazi Nuri Pakdil anadolu Lisesi 1374 nolu sandık. Kılıçdaroğlu 260 oy almış 76 yazılmış, erdoğan 72 almış sisteme 248 olarak girmiş. itirazlar yapılmış, YSK kararıyla itiraz haklı bulunmuş YSK sistemine de hakikat olarak girmiş.

Bir örnek daha Elazığ merkez ilçe 105 nolu sandık Kılıçdaroğlu’nun 95 oyu lakin sistemde bu oy muharrem İnce’ye yazılmış. itiraz edilmiş ve düzeltilmiş. Malatya Battalgazi birinci ilçe seçim konseyi, iki sandıktan örnek vereyim çok var; 1050 nolu sandıkta Kılıçdaroğlu 228 oy almış ancak bu oylar Muharrem İnce’ye yazılmış. Yeniden Battalgazi’de 1053 nolu sandık, Kılıçdaroğlu’nun 50 oyu Muharrem İnce’ye yazılmış. bu türlü yüzlerce örnek var. Bütün sandıkların sonuçları hem bizim tutanakları hem YSK tutanakları karşılaştırılarak tek tek denetim edildi ve gerekli tüm itirazlar yapıldı, süreç takip ediliyor.”