CHP Isparta Milletvekili Yalım Halıcı, Eğirdir Gölü'nün Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıya Olduğunu Belirtti

CHP Isparta Milletvekili Yalım Halıcı, Eğirdir Gölü’nün Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıya Olduğunu Belirtti

CHP Isparta Milletvekili Yalım Halıcı, Eğirdir Gölü’nün ve havzasının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirterek TBMM araştırması açılmasını istedi. Halıcı, “İklim değişikliğiyle birlikte süratlice ve gözle görülür derecede değişen tabiat kuralları ile birlikte alınması gereken tedbirler ve atılması gereken acil adımlar kesinlikle tüm kamu yapılanmalarının ve siyaset kurumunun gündeminde yer almalıdır. Gerekli önlemler bir an evvel alınmazsa Eğirdir Gölü ve havzası yok olacak” dedi.

CHP Isparta Milletvekili Yalım Halıcı, Eğirdir Gölü ve havzasıyla ilgili TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. Eğirdir Gölü’nün Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca ‘Doğal Sit-Nitelikli Doğal Müdafaa Alanı’ ve ‘Doğal Sit-Sürdürülebilir Muhafaza ve Denetimli Kullanım Alanı’ olarak tescil edilmiş olduğunu belirten Halıcı, “Eğirdir Gölü alanı içerisinde Cumhurbaşkanlığınca 5 Ocak 2021 tarih ve 3357 sayılı kararı ile Kesin Korunacak Hassas Alanın ilan ve tescili yapılarak 6 Ocak 2021 tarih ve 31356 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bunun sonucunda da Eğirdir Gölü Doğal Sit-Nitelikli Doğal Muhafaza Alanı ve Doğal Sit-Sürdürülebilir Muhafaza ve Denetimli Kullanım Alanı statülerine kavuşmuştur” dedi. Halıcı, şunları kaydetti:

“ÇOK SAYIDA GÖLET, BARAJ VE HES YAPILMASI SEBEBİYLE YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA BIRAKILMAKTADIR”

Eğirdir Gölü, Türkiye’nin ikinci büyük tatlı su kaynağı ve doğal içme suyu olması; Göller Bölgesi’nde içme suyu, kullanma suyu ve tarım sulamasında kullanılması nedenleriyle stratejik ve hayati bir ehemmiyete sahiptir. Eğirdir Gölü ve bölgesi çeşitli ve güçlü bir coğrafyaya sahiptir. Bununla birlikte turizm bölgesi olarak endemik bitki ve kuş gözlemciliği, foto safari, tabiat yürüyüşü, dağcılık, yamaç paraşütçülüğü, su sporları, yayla, kamp-karavan da yapılabilmektedir. Hem doğal hoşluğuyla hem de içerisindeki çeşitliliğiyle bu derece kıymetli, verimli ve kıymetli havza; denetimsiz ve bilinçsiz olarak tarım yerlerinde yırtıcı sulama yapılması, kontrolsüz olarak açık kanallarla kilometrelerce uzaklığa su taşınması, havzayı besleyen akarsu, dere, çay ve yüzey sularının önüne çok sayıda gölet, baraj ve HES yapılması sebebiyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılmaktadır.

“GEREKLİ ÖNLEMLER BİR AN EVVEL ALINMAZSA EĞİRDİR GÖLÜ VE HAVZASI YOK OLACAK”

İklim değişikliğiyle birlikte süratlice ve gözle görülür derecede değişen tabiat kuralları ile birlikte alınması gereken tedbirler ve atılması gereken acil adımlar kesinlikle tüm kamu yapılanmalarının ve siyaset kurumunun gündeminde yer almalıdır. Gerekli önlemler bir an evvel alınmazsa Eğirdir Gölü ve havzası yok olacak. Üç milyon yıl evvel oluştuğu kabul edilen, tektonik göl olan tabiat olağanüstüsü Eğirdir Gölü’nün ve havzasının yaşatılması; gelecek jenerasyonlara aktarılması ve insanlık mirasına bırakılması siyaset üzeri bir bahis olup; TBMM’nin de Anayasal ve çalışma sorumluluğunun içinde yer almaktadır. Bununla birlikte tarafı olduğumuz Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunması Mukavelesi yeterince de gölü ve havzayı korumak başta kendi vatandaşlarımız olmak üzere de insanlığa karşı olan borcumuzdur.”

Kaynak: ANKA / Aktüel