Bakan Soylu şahsen duyurdu! Kimliklerin akabinde ehliyetlere de çip takılacak

Bakan Soylu şahsen duyurdu! Kimliklerin akabinde ehliyetlere de çip takılacak

İçişleri Bakanı ve İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Süleyman Soylu, Fatih‘de bir alışveriş merkezinde Nüfusmatik aygıtının açılışını yaptı. Soylu’ya Fatih Belediye Lideri Mehmet Ergün Turan’da eşlik etti. Alışveriş merkezlerinde ve havalimanlarında vatandaşların kullanımına sunulacak olan Nüfusmatik aygıtı ile vatandaşlar ehliyet ve kimliklerini nüfus müdürlüklerine gitmeden birleştirebilecek.

“NÜFUSTA İHTİLAL İŞLER YAPTIK”

Soylu, “Nüfusta ihtilal işler yaptık, yaptığımız ihtilal işlerin başında evvelden pasaportu emniyet verirdi, nüfusa aldık. Evvelden şoför evrakını emniyet verirdi, nüfusa aldık. Dünyada çip krizi yaşanmasına karşın dünyada büyük bir pasaport krizi yaşanmasına karşın, biz bugün pasaport müracaatının, sonraki günü pasaportu adresine verebilme kabiliyetine geldik.” dedi.

“YERLİ VE ULUSAL PASAPORTUMUZU ÜRETTİK”

Soylu kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yine bir şey daha yaptık o da şu; yerli ve ulusal pasaportumuzu ürettik. Allah nasip etti, ortasına da Ayasofya fotoğrafını koyduk. Bütün kıymetlerimizi, bütün kültürel mirasımızı, tarihi mirasımızı onu da tekrar gözden geçirdik. Şu anda yerli ve ulusal pasaport üretiyoruz. Birkaç ülkede darphane vasıtasıyla bunları hazırlamaya bilhassa Kıbrıs Türk Devleti’nin, ben Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti demiyorum Kıbrıs Türk Devleti diyorum Kıbrıs Türk Devleti’nde pasaportlarını biz üretiyoruz. Zannediyorum Libya hazırlıkları da bizden yapılıyor. Öbür Azerbaycan ile ilgili hazırlıklarımız da bizden yapılıyor. Artık akıllı pasaport, çipli pasaport ithal ederken, bugün akıllı pasaportu ihraç eden bir ülke pozisyonuna geldik.

“ÇİPLİ EHLİYETİN BİR ÖZELLİĞİ OLACAK”

Ehliyetimizi de çipli halde yapıyoruz. Çipli halde yaptığımız ehliyetimizin şöyle bir özelliği olacak, ehliyetimizi kimliğimize yükledik zira kimliğimizin çipi vardı. Artık çipli ehliyetimiz olacağı için Avrupa’da şoförlerimizin bilhassa giderken ehliyet ve kimlik karmaşası olmasın diye bundan sonra kimliği ehliyet içerisinde ekleyebilme kabiliyetini ortaya koyacağız. Yani isteyen ehliyetini, kimliğe isteyen kimliğini ehliyete yükleyebilecek. Tek kimlik kuralımız motamot devam etmiş olacak. Bir şey daha yaptık. E imzaları kimliklerimize yükledik”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Siyaset