Babacan'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kızdıracak kelamlar: Palavralarla seçim kazanmak helalinden kazanmak değildir

Babacan’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kızdıracak kelamlar: Palavralarla seçim kazanmak helalinden kazanmak değildir

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Lideri Ali Babacan, 14 ve 28 Mayıs’ta yapılan seçimlere ait dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüklenen Babacan, “Biz tarihin yanlışsız tarafında yer aldık, en ufak bir kuşkumuz yok. Unutmayın ticarette de siyasette de helalinden kazanmak diye bir tabir vardır. Helalinden kazanmak doğruyu söyleyerek kazanmaktır. Kimseyi aldatmamaktır. Montaj görüntülerle, iftiralarla, palavralarla seçim kazanmak helalinden kazanmak değildir. Kamu malını, imkanlarını 86 milyonun hakkını yalnızca kendi imkanları için kullanarak seçim kazanmak helalinden kazanmak değildir” dedi.

“15 MİLLETVEKİLİMİZLE 81 VİLAYETİMİZİ, 922 İLÇEMİZİ ADIM ADIM TARAYACAĞIZ”

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, bugün basın açıklaması yaptı. Babacan açıklamasında, “Bundan 1 ay evvel genel seçimlerle ilgili takvimi tamamladık. 28 Mayıs gecesi yaptığım birinci açıklamada seçim sonuçlarını kapsamlı bir halde değerlendireceğimizi söylemiştim. Evet, partimizin tüm kademelerinde seçim sonuçları üzerine titizlikle çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte partimizin çalışmalarını hangi alanlara ağırlaştırmamız gerektiğini, yanlışlarımızı, eksiklerimizi masaya yatırdık. Bayramdan sonraki hafta vilayet liderlerimizle kümeler halinde 3 gün sürecek kapsamlı toplantılar yapacağız. 15 milletvekilimiz ve tüm genel merkez heyeti üyelerimizle bir arada 81 vilayetimizi, 922 ilçemizi adım adım tarayacağız.” dedi.

“DİMDİK AYAKTAYIZ”

Babacan açıklamalarını şöyle sürdürdü: “6 partiyle yaşadığımız tüm bu süreçte sık sık şu ikilemi yaşadık; milletimizin menfaati mi partimizin menfaati mi? Ne vakit bu ikilemi yaşasak tercihimizi milletimizden yana kullandık. Bedeli ne olursa olsun özgürlük, adalet, hukuk ve demokrasiden yana sağlam duruşumuzu asla bozmadık. Sonuçta kendilerine ulaşıp da ikna edebildiğimiz vatandaşlarımızın oranı yüzde 48 oldu. Evet, seçimleri kaybettik. Lakin bizim Türkiye‘yi kaybetmeye tahammülümüz yok. Tam da bu nedenle biz buradayız ve dimdik ayaktayız. Sandıktan kendi hissemize ne çıktığının farkındayız. Seçimin akabinde üzerimize düşen sorumluluğun da farkındayız.

“EN TESİRLİ MUHALEFET PARTİSİ OLACAĞIZ”

Vatandaşlarımız bu seçimlerde DEVA Partisi’ne demokratik kontrol yapma misyonunu vermiştir. Bu vazifesi en güzel formda yapacağız. Biz alışılageldik siyasi partiler üzere olmayacağız. Asla çizgimizden şaşmayacağız. Doğruya hakikat demekten de gocunmayacağız. ‘Vay efendim iktidara dayanak olmuşlar’ falan filan…Biz milletimizin hayrına olan her şeyi açık yüreklilikle destekleyeceğiz. Bu ülkenin en tesirli muhalefet partisi biz olacağız. Kusurlu gördüğümüz ne varsa söyleyeceğiz. Yanılgılardan dönülmesi için canla, başla uğraş edeceğiz. Haksızlıklar ve adaletsizlikler karşısında yüksek sesle haykıracağız.

“İŞ BİRLİĞİNİ HER VAKİT GÜÇLÜ TUTACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı seçim gecesi ve akabinde yaptığı konuşmalarda topluma öfke, nefret ve hiddet iletileri iletse de bizim hayalimizdeki Türkiye birilerinin kazandığı birilerinin kaybettiği Türkiye değildir. Biz 85 milyonun birlikteliğini sağlamak için buradayız. Ümitsizliğe yer yok, hiçbir vakit ortak akıldan, istişareden vazgeçmeyeceğiz. Siyasi partilerle olan diyalog ve iş birliği tabanını her vakit sıcak ve güçlü tutacağız.

“BÖYLE SEÇİM KAZANMAK HELALİNDEN DEĞİLDİR”

Biz tarihin hakikat tarafında yer aldık, en ufak bir kuşkumuz yok. Unutmayın ticarette de siyasette de helalinden kazanmak diye bir tabir vardır. Helalinden kazanmak doğruyu söyleyerek kazanmaktır. Kimseyi aldatmamaktır. Montaj görüntülerle, iftiralarla, palavralarla seçim kazanmak helalinden kazanmak değildir. Kamu malını, imkanlarını 86 milyonun hakkını yalnızca kendi imkanları için kullanarak seçim kazanmak helalinden kazanmak değildir. Devletin, milletin sahip olduğu basın yayın organlarını neredeyse büsbütün kendisine tahsis ederek seçim kazanmak helalinden kazanmak değildir. Seçimlerden çabucak sonra faiz artırmak helalinden kazanmak değildir. Hülasa kul hakkına girerek seçim kazanmak helalinden kazanmak değildir.

“ALNI AÇIK 15 VEKİLİMİZ VAR”

Biz ise tertemiz bir seçim kampanyası yürüttük. Yapamayacağımız hiçbir kelam vermedik. Yine milletimizin karşısındayız. Bizim kimseye en ufak bir borcumuz yok. Hiç kimseyi aldatmadık, daima doğruları söyledik. Kazandığımız her şeyi de anamızın ak sütü üzere helalinden kazandık. Bugün seçimi helalinden kazanmış, başı dik, alnı açık 15 milletvekilimiz var. Evet seçimi kazanamadık bunun için gereken özeleştiriyi de muhasebeyi de yapmaktan kaçınmayacağız. Biz hiç kimsenin hakkını yemedik.”

Kaynak: ANKA / Aktüel