Avrupa'daki her üç çocuktan biri obez yahut çok kilolu

Avrupa’daki her üç çocuktan biri obez yahut çok kilolu

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından dün yayımlanan Avrupa’daki obezite düzeylerine ait raporda, ilkokul çağındaki her üç çocuktan birinin obez yahut çok kilolu olduğu ve bu oranın daha da artmasının beklendiği belirtildi.

DSÖ Avrupa Bölgesel Obezite Raporu 2022, Hırvatistan‘ın başşehri Zagreb’de 16 Avrupalı başkan ve devlet liderinin eşleri tarafından başlatıldı. Obezitenin, birçok bulaşıcı olmayan hastalık için kilit risk faktörlerinden biri olduğu belirtilen rapora nazaran, çok kilo ve obezite DSÖ Avrupa Bölgesi’nde yetişkinlerin neredeyse yüzde 60’ını ve erkeklerin yüzde 29’u, kızların da yüzde 27’si olmak üzere neredeyse her üç çocuktan birini etkilemekte.

“MALİYET 800 MİLYAR DOLAR”Dünya Obezite Federasyonu tarafından yayınlanan Dünya Obezite Atlası 2023’ün, mevcut eğilimleri temel alarak ve sadece 53 ülkeyi kapsayan DSÖ Avrupa Bölgesi’ndeki obeziteyi inceleyerek, 2020 ile 2035 yılları ortasında obezite ile yaşayan erkek çocuk sayısında yüzde 61’lik, kız çocuklarının sayısında yüzde 75’lik bir artış olacağını öngermekte olduğu belirtildi. Bölgede 2035 yılında 5-19 yaş ortası toplam 17 milyon erkek ve 11 milyon kız çocuğunun obezite ile yaşayacağı ve tüm yaş kümelerinde çok kilo ve obezite ile ilgili meselelerin 2035 yılına kadar DSÖ Avrupa Bölgesi’ne yıllık 800 milyar dolara mal olacağının varsayım edildiği söz edildi.Raporda, COVID-19 salgınının akabinde daha düzgün bir geri dönüş için obezitenin önlenmesi ve denetiminin önlemlere dahil edilmesinin ehemmiyetinin vurgulandığına yer verildi.ÜÇ ÖZEL HAREKET PLANIDSÖ Avrupa Bölgesi’nin, bu durumu önlemeye yardımcı olmak üzere ‘önlemek tedavi etmekten daha iyidir’ yaklaşımı, ‘yiyecek ve içecek sanayisinin düzenlenmesi’ ve ‘fizikse aktivitenin teşvik edilmesi’ olmak üzere 3 özel aksiyon planı belirlediği tabir edildi. Buna nazaran, çocukluk çağı obezitesini azaltmaya yönelik gayretlerin hamilelik ve erken çocukluk devrinden itibaren başlaması ve tedbire çalışmalarının çocuğun hayatının her kademesinde uygun beslenmeye odaklanması gerektiğinin altı çizildi. Ayrıyeten meskenlerde, okullarda ve daha geniş manada toplumda da tedbire uğraşlarına muhtaçlık olduğu vurgulandı.ZAGREB DEKLARASYONU KABUL EDİLDİDSÖ Avrupa Bölge Yöneticisi Hans Kluge hususla ilgili olarak, “Çocuklarımız giderek artan bir formda düzgün beslenmelerini ve etkin olmalarını zorlaştıran ortamlarda büyümektedir. Bu durum obezite salgınının temel nedenlerinden biridir. Toplumlar ve ülkeler olarak çocukluk çağında artan obezite oranlarını aksine çevirmekte şu ana kadar başarısız olduk ve işte bu nedenle DSÖ Avrupa, Hırvatistan Cumhurbaşkanı’nın eşi Profesör (Sanja) Milanovic’in daveti üzerine, ele alınması daha da güç hale gelmeden evvel bu nitekim sinsi halk sıhhati krizine yönelik siyasi takviyesi harekete geçirmek için Hırvatistan’da bulunuyor” tabirlerini kullandı.

Zagreb’de 9-10 Mayıs ortasında düzenlenen ve çocuklarda obezitenin önlenmesine odaklanan Avrupa Başkanlarını Eşleri Tepesi’nde yeni bir DSÖ Avrupa Çocukluk Çağı Obezitesini Tedbire Merkezi kurulması davetinde bulunan Zagreb Deklarasyonu kabul edildi.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat