Ardahan’da Şap Hastalığı Nedeniyle Köyler ve Mahalleler Karantinaya Alındı
ARDAHAN’da artış gösteren şap hastalığı nedeniyle vilayet genelinde tüm köyler ve mahalleler karantinaya alındı.
Ardahan Valiliği, çok süratli bir formda yayılma özelliği gösteren şap hastalığı ve İran kaynaklı yeni tip SAT-2 virüsünün yayılımının azaltılması emeliyle, vilayet genelinde tüm köyler ve mahallelerin karantinaya alındığını bildirdi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, şu sözlere yer verildi: “İlimizde de görülen ve çok süratli bir formda yayılma özelliği gösteren şap hastalığı ve İran kaynaklı yeni tip SAT-2 virüsünün yayılımının azaltılması hedefiyle vilayet genelindeki tüm köyler ve mahallelerimiz karantinaya alınmıştır. Şap hastalığının faal olarak devam ettiği yerlerde kordon, karantina, eğitim, tecrit ve dezenfeksiyon süreçlerinin yapılmasına, karantinaya alınan mihraklarda karantina önlemlerine uyulup uyulmadığının denetiminin sağlanmasına ve Vilayet genelinde denetimsiz hayvan hareketlerinin önlenmesi maksadıyla kolluk kuvvetlerince kontrol ve denetim faaliyetlerinin artırılmasına, vilayet genelindeki tüm hayvan pazar yerlerinin karantina mühletince kapatılmasına, alınan önlemlere muhalif hareket edenler hakkında gerekli idari süreçlerin uygulanmasına karar verilmiştir.”