Altının gram fiyatı 1.595 lira düzeyinden süreç görüyor

Altının gram fiyatı 1.595 lira düzeyinden süreç görüyor

Altının gram fiyatı, güne düşüşle başlamasının akabinde 1.595 lira düzeyinde süreç görüyor. Birebir dakikalarda çeyrek altın 2.620 lira, Cumhuriyet altını da 10.580 liradan satılıyor.

PİYASALARDA SON DURUM

Dün, dolar kurundaki yükselişe rağmen altının ons fiyatındaki düşüşe paralel kıymet kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 0,1 azalışla 1.597 liradan tamamladı. Altının gram fiyatı, yeni güne de düşüşle başlamasının akabinde saat 10.00 prestijiyle evvelki kapanışının yüzde 0,1 altında 1.595 liradan süreç görüyor. Tıpkı dakikalarda çeyrek altın 2.620 lira, Cumhuriyet altını da 10.580 liradan satılıyor. Düşüş eğilimini üst üste üçüncü süreç gününe taşıyan altının ons fiyatı, şu sıralarda evvelki kapanışın yüzde 0,2 altında 1.904 dolardan süreç görüyor.

ANALİSTLER NE DİYOR?

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın para siyasetinde daha fazla sıkılaşmanın sinyalini vermesinin akabinde altının ons fiyatının baskılandığını söyledi. Dün, “Avrupa Merkez Bankası (ECB) Merkez Bankacılığı Forumu” kapsamında gerçekleştirilen panelde konuşan Powell, üyelerin birçoklarının yıl sonuna kadar iki kere faiz artışını desteklediğini vurgulayarak, bunun nedeninin de son çeyrek bilgilerine bakıldığında görülen beklenenden güçlü büyüme, daha sıkı bir iş gücü piyasası ve daha yüksek enflasyon olduğunu lisana getirdi. Powell’ın konuşmasının akabinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed’in temmuz toplantısında siyaset faizini 25 baz puan artırma ihtimalinin yüzde 81’e çıktığını belirten analistler, bu hafta devam eden kelamla yönlendirmelerin ve açıklanacak dataların yatırımcıların odağında bulunduğunu bildirdi.

Analistler, bugün Avro Bölgesi’nde tüketici itimat endeksi, Almanya’da enflasyon ve ABD’de ikinci el konut satışları ve büyüme datalarının takip edileceğini söz ederek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.900 ve 1.890 doların takviye, 1.920 ve 1.930 doların direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA / Muhammed Said Tanıl – İktisat