Almanya'dan gelip Kelkit dönerine doyamadılar

Almanya’dan gelip Kelkit dönerine doyamadılar

Almanya‘dan gelip Kelkit dönerine doyamadılar

GÜMÜŞHANE – Bisikletiyle dünya cinsine çıkan Daniel Grosshans, Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde yediği Kelkit dönerini “Bu sahiden inanılmaz bir lezzet. Hayatımda yediğim en hoş döner kebaptı” kelamlarıyla tanımladı.

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde kekik kokulu yaylalarda yetişen hayvanların etinden elde edilen ve rastgele bir sos kullanılmadan pişirilen dünyaca ünlü Kelkit Döneri, yerli olduğu kadar yabancıların da ilgisini çekiyor.

Almanya‘dan bisikletiyle başladığı dünya çeşidini sürdüren Daniel Grosshans da bu lezzeti deneyip akabinde arkadaşlarını da çağırıp onaylayanlardan birisi oldu.

Bisikletiyle geldiği 24.ülkesi olan Türkiye’de tavsiye üzerine Kelkit ilçesine gelen Grosshans’ın yolu ilçenin en eski lokantalarının başında gelen 53 yıllık Asım Baba lokantasının sahibi Yusuf Memnun ile kesişti.

Burada yediği Kelkit Döneriyle ilgili bir de tanıtım sineması çekip toplumsal medyada paylaşan Grosshans, Trabzon’a gittikten sonra görüntüyü görüp merak eden arkadaşları Almanya’dan gelince döner yemek için bir kere daha Kelkit’e dönmek zorunda kaldı.

Almanya’dan tatil için Türkiye’ye gelen arkadaşları Johannes Mahr ve Tom La Van da Kelkit dönerinin tadına bakıp tam puan verdi.

Grosshans paylaştığı görüntüde yediği dönerin lezzetinin damağında oluşturduğu hazzı “Bu et mera ve otlakta yayılan memnun sığırlardan elde edilmiştir. Bu tadı hakikaten damağımda hissediyorum. Ayrıyeten bir sos yahut öbür hiçbirşey yok. Sırf gerçek et ve yanında biraz salata. İnsan memnun sığırın tadını damağında hissediyor” kelamlarıyla anlattı.

Paylaşımında “Hayatımda yediğim en hoş döner kebaptı” kelamlarıyla yaşadığı memnunluğu tabir eden Daniel Grosshans, işletmeci Yusuf Memnun’a da hem ilgisinden hem de sarsıntının akabinde 1 ay boyunca depremzedeler için bölgede yemek pişirdiği için teşekkür etti.

Asım Baba Lokantası’nın 1970 yılından beri hizmet verdiğini ve merhum babalarından aldıkları emaneti yaşattıklarını kaydeden lokanta sahibi Yusuf Keyifli ise süreci şu sözlerle anlattı: “Grosshans ilçeye gelince bizi buldu. Almanya’da bir hemşehrimiz Kelkit dönerini methedince merak etti. Güzeline gidince dünya çeşidine Kelkit’i de ekledi. Gelip yediğinde çok beğendi. Görüntüsünü da çekip yayınladı ve Almanya’da da haber oldu. Görüntüleri izleyen Gürcistan’dan gelen bir küme ta buraya uğrayacak. Biz elimizden geldikçe burada hem Gümüşhanemizin hem Kelkitimizi en uygun formda tanıtmaya çalışıyoruz. Daha evvel de cinsler yemek için gelirlerdi. Artık tek taraf ve park sorunu nedeniyle daha çeşit girmiyor. Kelkit döneri hem ülke de hem ülke dışında biliniyor.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Recep Ergin – Lokal