Alan Kadıköy İkinci Döneminde İki Kıymetli Standa Konut Sahipliği Yapıyor

Alan Kadıköy İkinci Döneminde İki Kıymetli Standa Konut Sahipliği Yapıyor

Alan Kadıköy, ikinci döneminde iki kıymetli standa mesken sahipliği yapıyor. Ali Teoman Germaner’in Aloş isimli heykel standı ile Ercan Arslan‘ın Göz Dinler isimli fotoğraf standı, Mayıs ve Haziran ayları boyunca Alan Kadıköy‘de sanatseverlerle buluşacak.

Sanatseverleri görsel sanatların en nitelikli yaratıcıları ve yapıtlarıyla buluşturmak için yola çıkan Kadıköy Belediyesi Alan Kadıköy, ikinci dönemini iki yeni stantla açtı. Tiyatro sahnesinin yanı sıra 650 metrekare genişliğindeki galeri yeri ile İstanbul Anadolu yakasının en büyük sergileme alanına sahip Alan Kadıköy, birinci döneminde açılışını, Papko / Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu’ndan bir seçki olan “20. Yüzyılın Yirmi Çağdaş Türk Sanatkarı II ” standıyla gerçekleştirmişti. Açıldığı günden itibaren kısa müddette İstanbullu sanatseverlerin dikkatini çekmeyi başaran Alan Kadıköy, ikinci dönemine iki kıymetli stantla giriş yaptı.

“ALOŞ” VEFATINDAN SONRA BİRİNCİ DEFA SANATSEVERLERLE BULUŞUYOR

Bu stantlardan birincisi, Ali Teoman Germaner’in Aloş isimli heykel standı. Mimar Sinan Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Temel Sanat Eğitimi Kısmı kurucularından olan Prof. Dr. Ali Teoman Germaner, -kendi taktığı, bilinen ismiyle Aloş- 20. yüzyıl Çağdaş Türk Sanatı’nın en kıymetli heykeltıraşlarından biri. 2018 yılında hayatını kaybeden Germaner, vefatından sonra birinci sefer bu kadar kapsamlı ve nitelikli bir stantla sanatseverlerle buluştu. Germaner’in 1950’li yılların ikinci yarısından vefatına kadar geçen yaklaşık 60 yıllık sanat hayatında ürettiği 140 yapıttan oluşan seçki, Metin Deniz’in tasarımı ve küratörlüğünde bir ortaya getirildi. Usta sanatçı Ali Teoman Germaner’in Aloş isimli standı, 25 Haziran 2023 tarihine kadar Alan Kadıköy’de sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

ERCAN ARSLAN’IN GÖZ DİNLER STANDI, TÜRKİYE’DE BİRİNCİ DEFA

Alan Kadıköy’ün bu yıl konut sahipliğini yaptığı ikinci stant ise Ercan Arslan‘ın 25 yıllık çalışmalarından bir seçkiyi kapsayan Göz Dinler isimli fotoğraf standı. Stantta büyük uzunluk yağlı boya ve akrilik tabloların, mürekkep ve lavy desenlerin yanı sıra Arslan’ın Seyahat Direnişi sırasında çizdiği fotoğraflar de yer alıyor. Arslan’ın fotoğraflarının Türkiye’deki sanatseverlerle birinci kere buluştuğu bu stantta, sanatkara ilişkin görüntüleri ve onunla yapılmış söyleşileri de izlemek mümkün. Sanatseverler, Göz Dinler standını, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar ziyaret edebilecek.

“BU YIL İKİ YENİ STANTLA SANATSEVERLERİN KARŞISINDAYIZ”

“Bu yıl iki yeni stantla sanatseverlerin karşısındayız. Bunlardan birincisi Ali Teoman Germener’in Aloş’u; heykel ve desen standı. Bu sergiyi çok önemsiyoruz zira bu stant aslında başından beri Alan Kadıköy’e biçtiğimiz misyona da hizmet ediyor. Cumhuriyetimizin 20. yüzyıl boyunca çıkardığı değerli sanatkarları başta Kadıköylülerle olmak üzere tüm İstanbullularla buluşturmak üzere bir misyonumuz var. Aloş da bu misyona direkt doğruya hizmet eden çok kıymetli bir usta. Vefatından sonra yapılan birinci stant. Kataloguyla çok kapsamlı bu stant şu an Alan Kadıköy’de sanatseverlerimizin ziyaretine açık.

İkinci standımız Ercan Arslan‘ın standı. Bir taraftan cumhuriyet devrinin kıymetli çağdaş ustalarını sanatseverlerle buluştururken bir yandan da yeni sanatkarlara alan açmak üzere ikinci bir ayağı olsun istedik galerimizin. Bu manada Ercan Arslan da güçlü bir örnek. Haziran ayının sonuna kadar sürecek stantlarda süreç içinde çeşitli söyleşiler de gerçekleştireceğiz.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat