ABD'de Pasaport Müracaatlarında Bekleme Müddeti Uzadı

ABD’de Pasaport Müracaatlarında Bekleme Müddeti Uzadı

ABD’de pasaport müracaatında bulunanların seyahat dokümanını elde edebilmek için beklemeleri gereken müddet 13 haftaya kadar uzadı.

Business Insider‘ın haberine nazaran, tatil planları için pasaport bekleyen ABD vatandaşları, uzun bekleme müddetleri nedeniyle planlarını ertelemek yahut iptal etmek durumunda kalıyor.

Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde, pasaport yenileme süreçleri için gereken süreç müddetinin 13, hızlandırılmış müracaatlar için ise 7-9 haftaya kadar çıktığı bilgisine yer verildi.

Teslimat müddetleri nedeniyle bu bekleme müddetinin birkaç hafta daha uzayabileceği bildirildi.

Yoğun müracaatların akabinde artırılan işçi sayısına karşın ABD vatandaşları, uzayan bekleme mühletleri ve vaktinde teslim edilmeyen pasaportlar nedeniyle tatil planlarını ertelemek yahut iptal etmek zorunda kaldı.

Başvurular için 2022 Ağustos’ta sunulan çevrim içi pasaport yenileme süreçlerini kullananların sayısının Şubat’ta 500 bini aştığı belirtilmişti. Bu sistem, ay başında son müracaatlarını almış, fakat müracaat sahipleri aylar evvel müracaat yapmalarına karşın hala pasaportlarını alamadıklarını tabir etmişti.

Kaynak: AA / Saadet Firdevs Aparı – Dünya