ABD'de emekli olan yaşlı adam Gönen'de kayboldu

ABD’de emekli olan yaşlı adam Gönen’de kayboldu

AMERİKA Birleşik Devletleri’nde (ABD) Dünya Bankası’nda çalıştıktan sonra emekli olan ve tatil için geldiği Balıkesir‘in Gönen ilçesinde 15 gün evvel köpeğiyle yürüyüşe çıktıktan sonra kaybolan Korhan Berzeg’i (83) mahalle halkından Şaban Çam’ın gördüğünü sav etmesi üzerine takımlar bu yönde seferber oldu. Görgü şahitlerinin tabirlerine başvurup, bölgedeki kamera imgelerini inceleyen takımlar, Berzeg’e ilişkin rastgele bir iz bulamadı. Arama çalışmaları, Berzeg’in kaybolduğu düşünülen bölgede devam ediyor.

ABD’de Dünya Bankası’nda uzun mühlet ekonomi uzmanı olarak vazife yaptıktan sonra emekli olup, İstanbul Büyükada’da yaşamaya başlayan Korhan Berzeg, mayıs ayında tatil için eşi İngiliz asıllı Angela Berzeg (80) ile memleketi Gönen’in kırsal Armutlu Mahallesi’ndeki meskenine geldi. 17 Haziran’da, Angela Berzeg kahvaltı hazırlarken köpeğiyle yürüyüş yapmak için meskenden ayrılan Korhan Berzeg, geri dönmedi. Cep telefonunu meskende bırakan eşi geri dönmeyince Angela Berzeg, jandarmaya kayıp müracaatında bulundu. İhbarla bölgeye, AFAD, AKUT gruplarıyla Balıkesir Vilayet Jandarma Komutanlığı’na bağlı komando timleri sevk edildi. Çalışmalara Gönen Doğal Afetler Arama Kurtarma Derneği (GÖNDAK), STK’lar ve köylüler ile etraf vilayetlerden gelen sivil arama kurtarma grupları ve Bursa’daki dağcı kümeleri da katıldı.

JAK VE JASAT GRUPLARI TAKVİYE VERDİBerzeg için başlatılan arama çalışması 14’üncü günde de devam etti. Ankara’dan özel olarak görevlendirilen, Bursa Vilayet Jandarma Komutanlığı’na bağlı Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timinin de katıldığı çalışmalara, Balıkesir Vilayet Jandarma Komutanlığı’na bağlı Jandarma Hata Araştırma (JASAT) takımları de istihbari dayanak verdi. Geçen günlerde İHA ve ısıya hassas termal kameralı dronlarla toprakta arama çalışması yapıldı. Dün sabah saatlerinde Ankara’dan gelen Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı’na (JÖAK) bağlı 15 kişilik özel takım ve 2 kadavra arama köpeği ile mağara, dağ, kanyon üzere ulaşılması güç bölgelerde arama yapan SAR Arama Kurtarma ve Acil Yardım Derneği, arama çalışmalarına dayanak verdi. Arama kurtarma takımları ile gönüllülerden oluşan yaklaşık 60 kişilik grubun arama çalışması sürüyor.’OTURURKEN BAKTIM, KARŞIDAN KÖPEĞİYLE GELİYOR’

Armutlu kırsal mahallesinde arama kurtarma çalışmaları devam ettiği sırada merkez Tırnavo Mahallesi sakinlerinden Şaban Çam, Korhan Berzeg’i gördüğünü tez etti. Perşembe günü akşam saatlerinde Berzeg’e benzettiği birinin köpeğiyle birlikte mahalleden geçtiğini argüman eden Çam, “Akşam namazından sonra köy meydanında otururken, baktım karşıdan geliyor. Yanında köpek var. İçimden ‘Bu adamı arıyorlardı’ dedim. Mahalleden yürüdü gitti. Sakallı ve bitkin bir haldeydi ” dedi. Dün akşam saatlerinde Tırnavo Mahallesi’ne ağırlaşan takımlar, görgü şahitlerinin tabirlerine başvurup, civardaki kamera imgelerini inceledi. Yapılan çalışmalara karşın Berzeg’e ilişkin rastgele bir iz bulunamadı. Soruşturmanın akabinde arama çalışmaları, Berzeg’in kaybolduğu Armutlu Mahallesi’nde yapılmaya devam etti.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Hatice Dağlı – Şimdiki