4 ilde 'borsadan yüksek kazanç vaadiyle' dolandırıcılık operasyonu: 6 gözaltı

4 ilde ‘borsadan yüksek kazanç vaadiyle’ dolandırıcılık operasyonu: 6 gözaltı

İzmir merkezli 4 ilde, borsa yatırımıyla yüksek kazanç vadederek bazı kişileri dolandırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 6 şüpheliden 2’si tutuklandı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, sosyal medyadan verdikleri vaatlerle dolandırıcılık yapan zanlıları yakalamak için çalışma başlattı.

Siber polisler, yürüttükleri teknik çalışmanın ardından İzmir, Batman, Siirt ve Bursa’da belirlenen adreslere baskın düzenledi.

Ekiplerce 6 şüphelinin yakalandığı adreslerde yapılan aramalarda yüzlerce mağdura ait kredi kartı ve kimlik bilgilerinin de bulunduğu çok sayıda dijital materyal ele geçirildi.

Yüksek kazanca inandırmak için sahte dekont düzenlemişler

Gözaltına alınan şüphelilerin, başkalarına ait sosyal medya hesaplarını ele geçirip yüksek kazançlı borsa yatırımıyla ilgili paylaşımlarda bulundukları, hesaplarda ekli kişilerin güvenini sağlayarak kendileriyle iletişime geçenlere yüksek kazanç vadettikleri belirlendi.

Zanlıların, mağdurlardan önce "yatırım danışmanlığı ücreti" adı altında para aldıkları, sonrasında ise yatırımlarından yüksek meblağlarda para kazandıklarını söyleyerek sahte dekont düzenledikleri ortaya çıktı.

Şüphelilerin, mağdurların sözde kazandığı yüksek meblağlı yatırımı almak için "vergi ve dosya masrafı" adı altında tekrar para talep ettikleri, işlemlerin yasal olduğuna inandırmak için de sahte olarak düzenlenmiş çeşitli belge ve fotoğraf gönderdikleri tespitinde bulunuldu.

İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan N.B.K. ve K.G. çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandı. E.Y, F.U, Ş.E. ve D.B. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.